SK

Spôsobujú klimatizácie zhoršovanie vplyvov globálneho otepľovania?

Vzhľadom na to, že klimatické zmeny naďalej tlačia letné teploty stále vyššie, zvýšené využívanie klimatizácie v budovách by mohlo prispieť k problémom ohrievajúceho sa sveta ďalšou degradáciou kvality ovzdušia a zvyšovaním vplyvu znečistenia ovzdušia na ľudské zdravie, hovorí nová štúdia z University of Wisconsin–Madison.

Stúdia bola publikovaná 3. júla 2018 v špeciálnon vydaní magazínu Public Library of Science (PLOS) Medicine, tím výskumníkov z University of Wisconsin-Madison v nej predpovedá až tisíc ďalších úmrtí ročne vo východných Spojených štátoch len kvôli zvýšenej úrovni znečistenia ovzdušia spôsobenej zvýšeným využívaním fosílnych palív na chladenie budov, v ktorých ľudia žijú a pracujú.

"Zistili sme, že znečistenie ovzdušia sa zhorší," vysvetľuje David Abel, hlavný autor článku a absolvent na UW-Madison Nelson Institute for Environmental Studies. "Existujú dôsledky z prispôsobenia sa budúcim klimatickým zmenám."

Analýza spája prognózy z piatich rôznych modelov s predpokladom zvýšenia využívania energie v letnom období v teplejšom svete a ako by to ovplyvnilo spotrebu energie z fosílnych palív, kvalitu ovzdušia a následne aj ľudské zdravie už o niekoľko desaťročí.

Počas horúceho letného počasia a za predpokladu, že v dôsledku zmeny klímy sa zvýši frekvencia a intenzita teplôt, nie je pochýb o tom, že klimatizácia zachraňuje a zachráni životy, hovorí Jonathan Patz, senior autor štúdie a profesor UW-Madison environmentálnych štúdií a zdravotníckych vied.

Upozorňuje však na to, že ak zvýšenie využívania klimatizácie v dôsledku zmeny klímy závisí od energie získanej z fosílnych palív, dôjde k zhoršeniu kvality ovzdušia čo bude mať vplyv na ľudské zdravie.

"Sme obchodné problémy," hovorí Patz, odborník na klimatické zmeny a ľudské zdravie. "Vlny oteplení sú častejšie a majú vyššiu intenzitu. Budeme mať väčší dopyt po chladení vyžadujúci viac elektrickej energie. Ak sa však náš národ naďalej spolieha na elektrárne spaľujúce uhlie pre získavanie elektriny, zakaždým, keď budeme zapínať klimatizáciu, budeme znečisťovať vzduch, spôsobíme viac chorôb a dokonca aj úmrtí."

Ďalším hlavným autorom nového článku v PLOS Medicine, je odborník na kvalitu ovzdušia Tracey Holloway, profesor environmentálnych štúdií, ako aj atmosferických a oceánskych vied na UW-Madison, uvádza, že táto štúdia prináša pochopenie vplyvov prispôsobovania sa zmene klímy simuláciou využitia fosílnych palív na chladenie budov v rámci budúcich scenárov klimatických zmien. Stavby, poznamenáva, sú najväčšími energetickými spotrebičmi v Spojených štátoch, ktoré zodpovedajú za viac ako 60 percent dopytu po energii vo východných Spojených štátoch, čo je geografický rozsah štúdie. Klimatizácia, ako hovorí, je významnou súčasťou elektrického dopytu.

"Kvalita ovzdušia je veľkým problémom verejného zdravia," vysvetľuje a poznamenáva, že zvýšenie prízemného ozónu a jemných častíc v ovzduší - vedľajších produktov spaľovania fosílnych palív a známych rizík pre ľudské zdravie - bude výsledkom pridania spotreba energie z fosílnych palív.

Štúdia predpovedá ďalších 13 000 úmrtí ročne spôsobených vyššími letnými hladinami jemných častíc a 3 000 spôsobených ozónom vo východných USA do polovice tohto storočia. Väčšina týchto úmrtí sa dá pripísať prírodným procesom, ako je atmosférická chémia a prírodné emisie, ktoré sú ovplyvnené rastúcimi teplotami. Približne 1 000 týchto úmrtí sa však každoročne vyskytne kvôli zvýšenej klimatizácii poháňanej fosílnym palivom.

"Klimatické zmeny sú tu a budeme sa musieť prispôsobiť," hovorí Abel. "Ale klimatizácia a spôsob, akým využívame energiu, prinesie spätnú väzbu, ktorá zhorší znečistenie ovzdušia, pretože teploty budú stále vyššie."

Výsledky novej štúdie podľa Wisconsinského tímu podčiarkujú potrebu zmeny a prechodu na udržateľnejšie zdroje energie, ako je veterná a solárna energia, a nasadenie energeticky účinnejších klimatizačných zariadení. "Odpoveďou je čistá energia," hovorí Abel. "To je niečo, čo môžeme ovládať, čo pomôže klimatickým zmenám a zníži znečisťovanie ovzdušia. Ak nič nezmeníme, obe sa zhoršia."

Zdroj: news.wisc.edujournals.plos.org/plosmedicine

Komentáre (4)
Realita
To spôsobujú najmä prelety tisícok lietadiel denne.
Okoloidúci
A čo tak zrátať vplyv internetu na globálne otepľovanie ? Všetky tie gigantické serverovne, komunikačné technológie a užívateľské zariadenia (smartfóny, tablety, desktopy - ale aj kadejaké internetové reproduktory ... Myslím, že len jedna serverová farma zožerie viac, ako všetky klímy - ale to by ste najprv takú ozrutu museli vidieť - a to by vám pádla sánka, lebo je to veľké ako Slovnaft (ale vás tam nepustia, lebo všetky sú utajné a tak na nich nie je ani len reklamné logo majiteľa)
spirit710
čo su to za debili ked v krajinach kde je prebytok slnečneho svitu použivaju na chod klimatizacie elektrinu z uholných elektrarni )))
Rony
A čo tak neustále sa zvyšujúci počet obyvateľstva? Pred 5O rokmi žilo na zemeguli o polovicu menej ľudí. Veď každý človek produkuje o.i. poriadne teplo. Je rozdiel, či je v miestnosti 15 ľudí alebo 30.
Add new comment
TOPlist