SK

Ultima Thule: Prieskum za hranicami známeho sveta

Presne na Nový rok 2019 bude sonda New Horizons písať novú kapitolu prieskumu vesmíru.

Na Nový rok 2019 preletí sonda New Horizons okolo najvzdialenejšieho objektu, ktorý ľudstvo doteraz skúmalo. Objekt Kuiperovho pásu prezývaný Ultima Thule nesúci oficiálne pomenovanie 2014 MU69 je miesto o ktorom zatiaľ veľa nevieme, no ktoré nás toho môže veľa naučiť. Je to najstarší svet, ktorý sme kedy mali možnosť skúmať. Prezývku Ultima Thule, čo značí "Za hranicami známeho sveta" získal objekt vo verejnom hlasovaní.

Ultima Thule je súčasťou mraku objektov za orbitou Neptúnu nazývaného Kuiperov pás. Je podobný pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, no je oveľa väčší. Jeho súčasťou sú Pluto a Cháron no obsahuje hlavne menšie objekty. V súčasnoti poznáme viac než 100 tisíc objektov Kuiperovho pásu (KBO objekty) s veľkosťou väčšou než 100 kilometrov. 

Ultima Thule je menší KBO, jeho rozmery sú odhadované na 20 až 38 kilometrov. Jeho orbita je blízka kruhovej. Pri najväčšom priblížení k Slnku je od neho vzdialený 42,4 Astronomických jednotiek, v najvzdialenejšom bode je to 44,5 AU. Takáto orbita hovorí, že sa nerušene pohybuje okolo Slnka od vzniku Slnečnej sústavy. Ide teda o veľmi starý objekt ďaleko od Slnka, kde teploty už takmer dosahujú podmienky v medzihviezdnom prostredí. Ultima tak existuje nerušene miliardy rokov a je časovou schránkou z obdobia vzniku Slnečnej sústavy. Z meraní jej prechodu popred vzdialenú hviezdu o nej vieme, že ide o natiahnutý objekt, možno sústavu dvoch objektov.

Ultimu objavil Hubblov teleskop potom, čo pozemné teleskopy nenašli vhodný KBO, ktorý by mohla sonda New Horizons skúmať v rokoch nasledujúcich po jej prelete okolo Pluta. V pozorovaní Hubblovho teleskopu je Ultima bodkou svetla. Ako sa ukázalo z viacerých meraní, táto bodka príliš nemení svoju jasnosť, čo je nezvyčajné. Takýto malý objekt pri svojom natiahnutom tvare pri rotácii mení zvyčajne svoju jasnosť omnoho viac ako Ultima. Odpovede prečo je to tak sa dočkáme po prelete sondy okolo Ultimy.


Naľavo je zložený obrázok zo 48 rozličných expozícii z kamery Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) sondy New Horizons, každý obrázok s expozičným časom 29,967 skúnd, z 16. Augusta 2018. Predpovedaná pozícia KBO prezývaného Ultima Thule je v strede žltého štvorca, a je označená žltým krížom, tesne nad a vľavo od blízkej hviezdy, ktorá je približne 17 krát jasnejšia než Ultima.
Napravo je zväčšený obrázok oblasti v žltom štvorci, po odstránení hviezdného pozadia získaného LORRI kamerou v Septembri 2017 predtým ako mohla kamera vidieť samotnú Ultimu. Ultima je ľahko rozpoznateľná a veľmi blízko miesta kde bola predpovedaná, čo naznačuje že New Horizons letí správnym smerom. V momente vytvorenia snímky bola Ultima Thule 172 miliónov kilometrov od sondy New Horizons.
Image credits: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Sonda New Horizons zaznamenala Ultimu svojou kamerou určenou na vzdialené pozorovania po prvý krát v auguste tohto roka. Pri najväčšom priblížení sondy Ultime budú na povrchu viditeľné detaily s rozlíšením niekoľko desiatok metrov. To umožní najmä prieskum povrchovej geológie objektu a jeho vývoja. Prelet ukáže či Ultima má nejaké mesiace či prstenec, dovolí určiť jej hmotnosť a povchovú teplotu.

V momente preletu bude Ultima vzdialená od Slnka 43,4 AU (6,5 miliardy kilometrov), čo znamená, že signál vysielaný sondou New Horizons odtiaľ dorazí na Zem približne za 6 hodín. Po prelete sonda začne prenos nameraných údajov, ktorý potrvá počas väčšiny roka 2019. Prvé údaje budú na Zemi už 1. januára. NASA začne priamy prenos udalosti o 15:45 na Nový rok. Po 17:30 by na tlačovej konferencii mali zverejniť prvé údaje a zábery získané sondou pri prelete okolo Ultimy.

Add new comment
TOPlist