NASA vyšle na Saturnov mesiac Titan dron, presnejšie rotorcraft lander pomenovaný Dragonfly. Ten bude na let pomocou ôsmich rotorov na mnoho rôznych miest na Titane využívať nízku gravitáciu a hustú atmosféru Titanu.
Na nasledujúcom webinári TUKE Space Fórum nám o misii Dragonfly porozpráva Ralph Lorenz z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory. Ten je autorom jej konceptu a pôsobí ako Mission Architect Dragonfly projektu.
O čom popularizačná prednáška bude
Dragonfly je najnovšie vybraná planetárna vedecká misia NASA programu „New Frontiers“, ktorá bude na let pomocou ôsmich rotorov na mnoho rôznych miest na Titane využívať nízku gravitáciu a hustú atmosféru Titanu. Bude skúmať rozmanité povrchové zloženie Titanu a bude vykonávať geomorfologické, meteorologické a geofyzikálne štúdie.
O prednášajúcom:
Ralph Lorenz pracoval ako inžinier pre Európsku vesmírnu agentúru na dizajne sondy Huygens pre Saturnov mesiaci Titan a ako planetárny vedec na Arizonskej univerzite, a od roku 2006 v JHU Applied Physics Lab. Jeho aktivity sa sústredili na Titan, misiu Cassini-Huygens a budúce misie na Titan, ale jeho záujmy zahŕňajú Mars, Venušu, prachových diablov, piesočné duny a letecké a kozmické systémy. Pracuje na misiách NASA InSight a Perseverance na Marse a s japonským orbiterom Venuše Akatsuki a je architektom misie Dragonfly.
Je autorom alebo spoluautorom deviatich kníh vrátane publikácií „Lifting Titan's Veil“, „Spinning Flight“, „Exploring Planetary Climate“ a „Space Systems Failures“, ako aj viac ako 300 vedeckých publikácií.
Webinár sa uskutoční v Stredu, 12. mája 2021 o 16:00 cez Zoom na adrese
https://zoom.us/j/7312925489
Ak chcete byť informovaný aj o nasledujúcich webinároch TUKE Space Forum, zaregistrujte sa na meetup-e na adrese
https://www.meetup.com/TUKE-Space-Forum/
Dragonfly (Kredit: NASA press release 17-101, public domain)
Zdroj: spaceforum.sk
Ján Žlnka
Dragonfly= vážka