SK

90 metrová cunami v januári 2022 a 1000 metrová pred 66 miliónmi rokov

V posledných dňoch sa objavili dva zaujímavé články na tému cunami vĺn. Prvý odhaduje výšku cunami vlny po výbuchu podmorskej sopky Hunga Tonga Ha'apai v januári tohto roka. Tá dosiahla výšku 90 metrov, čo je približne 9 krát viac ako ničivá vlna Tohoku, ktorá zasiahla Japonsko v roku 2011.

Ako Tohoku v roku 2011, tak aj Čilská cunami v roku 1960 boli spôsobené zemetraseniami a dosiahli počiatočnú výšku 10 metrov. Boli omnoho ničivejšie ako Tonga pretože boli širšie a stali sa bližšie k pobrežiu, bližšie k obývaným oblastiam. Medzinárodný autorský tím, ktorý analyzoval Tonga cunami, uvádza na serveri phys.org, že Tonga zemetrasenie je budíčkom pre vylepšenie systémov varovania pred cunami spôsobenými podmorskými vulkánmi. Tieto nie sú tak rozvinuté ako systémy pre varovanie pred cunami spôsobenými zemetraseniami. Článok s rekonštrukciou 90 metrovej Tonga cunami bol publikovaný v odbornom časopise Ocean Engineering.

Druhým zaujímavým článkom o cunami, je článok v časopise Science Advances informujúci o objave podmorského krátera s priemerom 8 kilometrov v severnom Atlantiku. Kráter nazvali Nadir. Nadir vytvoril asterovid s priemerom 400 metrov, ktorý padol do oceánu s hĺbkou približne 800 metrov. To spôsobilo 1000 metrovú cunami vlnu a zemetrasenie s magnitúdou 6,5 stupňa.
Je možné, že Nadir je dvojča Chicxulub krátera, ktorý bol vytvorený asteroidom, ktorému sa pripisuje vyhynutie dinosaurou. Nadir otvára hypotézu, že za vyhynutím dinosaurov je dvojica, alebo viacero asteroidov, ktoré pochádzajú z jediného pôvodného asteroidu a ktoré zasiahli Zem v rovnakom čase.

Zdroj: Ocean Engineering, Science Advances

Add new comment
TOPlist