SK

MSI 890FXA-GD70 - najlepší priateľ overclockera

Po dobu niekoľkých mesiacov bola doska od MSI využívaná na recenzie všetkých AMD procesorov, dnes sa pozrieme na zúbky práve jej.


Úvod

Keď sa rozbehol veľký kolotoč zvaný Intel Sandy Bridge, všetci už túžili po týchto nových čipoch vo vyššej strednej a high-end triede. Okrem skalných fanúšikov AMD väčšina entuziastov presunula svoj záujemk novinkám. Vysoký výkon, pretaktovanie až k hranici 5GHz a nízka spotreba, vyzeralo to skutočne ideálne. Netrvalo to však dlho, prišla rana s menom „chybné čipsety“. Kvôli tomuto sa SandyBridge ako keby pozastavil a nový rozbeh môžeme čakať až niekedy v apríli, kedy sa budú dať kúpiť dosky s opravenými čipsetmi.

Dovtedy máme teda v podstate staršie platformy AMD AM3 a Intel LGA1156 spolu s už menej zaujímavou LGA1366. Poznajúc výkon nových Intel procesorov, mnohí sa možno rozhodnú počkať a nekupovať staršie čipy, no AMD aj po nedávnom zlacnení má čo ponúknuť. Šesťjadrové Phenom II procesory začínajú s cenou už od 170€, štvorjadro s odomknutým násobičom sa dá zohnať iba za niečo cez 120€. Táto nízka cena a možnosť postupného upgrade na budúce 32nm Bulldozer procesory robia AMD AM3 stále celkom atraktívnou voľbou.

Síce možno neskoro, ale stále celkom vhod teda príde tento článok o skúsenostiach so základnou doskou MSI 890FSX-GD70, ktorá tvorí špičku ponuky tejto firmy pre dnešné AMD procesory.

Srdcom dosky je logicky, podľa názvu, čipset AMD RD890 alias 890FX. S procesorom komunikuje HyperTransport 3.0 zbernicou, zaručená je teda kompatibilita so všetkými modernými AMD procesormi. Tento 65nm čip vyrobený u TSMC s hodnotou TDP iba 9,6W v podstate plní iba funkciu veľkého PCIexpress hub-u. Pre grafické karty je vyhradených celkovo 32 PICe 2.0 liniek, s možnosťou rozdelenia na x16 + x16 alebo štyrikrát x8. Štvorica liniek je vyhradených na komunikáciu s južným mostíkom, AMD to nazýva Alink Express III. Pre ďalšie sloty je vyhradených ešte desať liniek, štyri pre PCIe x4 slot a zvyšných šesť pre PCIe x1 sloty. K dispozícii je teda celkovo 42 PCIe 2.0 liniek.

Rovnakú konfiguráciu však ponúkal aj starší 790FX, na rozdiel od neho sa však 890FX štandardne páruje s novším južným mostíkom SB850. Tento je takisto 65nm čip od TSMC, s TDP 6W. Ako už vieme, hlavnou devízou je podpora šiestich nových S-ATA III portov. Ich využitie je dnes pomerne malé, určite menšie ako pre USB 3.0 porty, ale s novými rýchlymi SSD sa postupne začne ukazovať výhoda vyšších prenosových rýchlostí.

Špecialitou 890FX je podpora IOMMU (Input/Output Memory Management Unit), čo je funkcia umožňujúc prístup k adresovaniu virtuálnej pamäte. Zlepší to má výkon pri nasadení virtualizácie (zariadenia môžu používať svoje štandardné ovládače).

SB850 na rozdiel od nových Intel čipsetov má ešte integrované aj P-ATA rozhranie, avšak stále iba s USB 2.0 štandardom (maximálne 14 portov). Prídavné čipy pre USB 3.0 a iné sa dajú napojiť na dve PCIe 2.0 linky. Nechýba ani starší PCI štandard, odpadá tak ďalšia položka prídavného radiča pre výrobcu dosky.

Kombinácia AMD 890FX + SB850 je teda moderným kombom, stačí zavesiť nejaký ten USB 3.0 radič na voľné PCIe linky a máme kompletnú výbavu.

Comments (2)
mano8
akoze musim uznat ze ten bios je fakt bomba, co sa tyka spravy voltazi a ladenia ram je to fakt brutalka. No myslim ze asi na jednu malickost zabudli - EC frimware pre unlock L3 som tam nikde nezazrel, alebo zeby som prehliadol ?
Gudas
Volá sa to Unlock CPU Core ;-)
Add new comment
TOPlist