Zobrazenie a záznam snov na dosah?
Výskumníci z UC Berkeley vyvinuli technológiu, vďaka ktorej môžu pomocou magnetickej rezonancie mozgu dekódovať obraz, ktorý práve človek vidí svojimi očami. Pri pokusoch sami ostávali dlhé hodiny v MRI skeneri a prezerali krátke videoklipy - v tomto prípade trailery z hollywoodskych filmov. Magnetickou rezonanciou sledovali aktivitu toku krvi v tzv. zrakovej kôre, časti mozgu ktorá spracováva vizuálne informácie. Na počítači bol potom skenovaný mozog rozdelený na malé objemové pixely, nazývané Voxel-y.
Zaznamenané údaje pri sledovaní videa boli potom nahraná do programu, ktorý sa učil priradiť k dianiu vo videoklipe príslušné pohyby krvi. Ďalšia vzorka klipov bola použitá na vytvorenie rekonštrukčného algoritmu, ktorý by dokázal predikovať videný obraz z mozgovej aktivity. Poslúžilo na to 18 miliónov sekúnd YouTube videa.
Výsledných 100 najviac "pasujúcich" klipov počítač spojil do síce rozmazaného, ale spojitého a pohyblivého obrazu. Výsledok nie je vždy ideálny, no často celkom dobre opisuje skutočne videný obraz:
Tento výskum je veľkým pokrokom voči predchádzajúcim pokusom, ktoré pracovali len so statickými snímkami. V budúcnosti môže poslúžiť pre vývoj technológie schopnej zobraziť sny, či pomôcť pochopiť čo sa odohráva v mysliach ľudí neschopných komunikovať - zdravotne postihnutí alebo pacienti v kóme.
digitalis
Frosty
passco
M1ch4l