Vedci vytvorili čip, ktorý pracuje ako umelý mozog. Ten implantovali do myší.
Výskumníkom z Izraela sa podarilo vyvinúť a úspešne použiť elektronický čip, ktorý nahrádza niektoré dôležité funkcie mozgu. Matti Mintz z Univerzity Tel Aviv voperovali do myší svoj mikroprocesor, ktorý dokáže vykonávať základné funkcie koordinácie a pohybu. Z tela a mozgu zachytáva signály, ktoré spracováva a vedie ďalej do nervovej sústavy.
Pri pokusoch implantovali do mozgu uspatej myši čip a deaktivovali mozgový koreň. Následne testovali funkčnosť tak, že naučili myš žmurknúť vždy, keď bol prehraný určitý tón. S aktivovaným elektronickým prvkom potom myš dokázala túto úlohu splniť, keď sa však vypol, hýbať viečkami v správny moment už nevedela.
Ide o prvý dôkaz, že je možné zachytávať informácie z mozgu, analyzovať ich podobne ako by to spravilo telo živého tvora a poslať ich ďalej. Potenciálne využitie sa naskytuje hlavne v medicíne, kde by sa v budúcnosti mohli nahradiť poškodené časti po vážnych haváriách alebo iných udalostiach či chorobách. Teoreticky by sa dali niektoré funkcie mozgu aj vylepšovať, na to však bude potrebný ešte dlhoročný výskum.
Zdroj: NewScientist
Nameless
Frosty
vir2al_i9
Frosty
LoPiO
passco
Frosty
vir2al_i9
Frosty
vir2al_i9
MuF123
MuF123
passco
rado3105
Frosty
like
Peter01
Entita
vir2al_i9