SK

Najdlhšie trvajúci laboratórny experiment trvá už vyše 80 rokov, stále nie je dokončený

Rekordne zdĺhavý experiment možno sledovať aj prostredníctvom webkamery.

Keď sa v roku 1927 profesor fyziky Thomas Parnell na Univerzite v Queenslande rozhodol svojim študentom dokázať, že krehký decht je v skutočnosti tekutý, určite netušil že sa experiment natiahne tak dlho.

Jeho pokus so smolou, derivátom dechtu, kedysi používaného na izoláciu lodí, trvá už vyše 80 rokov a stále pokračuje. Parnell chcel ukázať, že bežné materiály môžu prejavovať celkom nečakané vlastnosti. U tohto krehkého a úderom kladiva roztrieštiteľného materiálu to mala byť jeho viskozita a tekutosť.

V roku 1927 profesor zohrial vzorku dechtu a nechal ho v sklenenej banke tri roky vychladnúť. Potom odrezal spodok a nechal pomaly pracovať gravitáciu. Tá postupne sformovala kvapku, ktorá sa po prvý krát oddelila o osem rokov neskôr. ďalšia kvapka spadla do nádoby pod bankou o deväť rokov neskôr. Parnell sa tretej kvapky už nedožil, tá spadla v roku 1954.

Napriek tomu, že experiment bol dlhé roky uložený v sklade, stále prebiehal až kým ho "neoživil" profesor John Mainstone, ktorý sa dostal na univerzitu v roku 1961. Aj samotné vydanie povolenia na vystavenie experimentu pre verejnosť trvalo podobne dlho, ako padnutie kvapiek - do roku 1975. Aj keď dnes sa formuje "už" deviata kvapka, zatiaľ ju nikto nevidel pri padaní. Naposledy sa tak stalo v roku 2000, bohužiaľ ale bola inštalovaná webkamera práve v poruche.

Sledovať progres experimentu sa dá teraz aj on-line, padnutie ďalšej kvapky sa očakáva na rok 2013.

Odkaz na web stránku s live videom

Komentáre (3)
passco
hmm to je zaujimave 9 rokov padajuca kvapka :)
elementar
hmm aj velmi stare okna maju na spodku sklo hrubsie ako hore :)
canopus
elementar: presne tak....
Add new comment
TOPlist