SK

Nové zistenia sondy Planck

Planck je vesmírny teleskop skúmajúci reliktné žiarenie kozmu, ktoré je pozostatkom po veľkom tresku. Jeho pozorovania umožňujú testovať súčasné teórie o vzniku s stavbe vesmíru.


Podľa najnovších výsledkov sondy Planck je vesmír približne o 100 miliónov rokov starší, než sa doposiaľ myslelo (13,784 miliardy rokov).  Sonda tiež spresňovala rozloženie hmoty vo vesmíre, ako podiel tmavej hmoty, záhadnej tmavej energie a normálnej, viditeľnej hmoty. Na grafe nižšie vidieť rozdiel pred a po spresnení výsledkov teleskopom Planck.


Credit: : ESA & Planck Collaboration

Zaujímavá aplikácia dostupná na internete vám umožní pohľad na náš vesmír v rôznych vlnových dĺžkach, v ktorých skúma sonda vesmír: http://astrog80.astro.cf.ac.uk/Planck/Chromoscope/index_freq.html


Veda by ale nebola taká zaujímavá ak by sme nepozorovali niečo s čím sme vôbec nepočítali. Planck zistil, že náš vesmír zdá sa nie je úplne homogénny, ako sa doposiaľ myslelo. V doterajších predstavách, ak by ste pozorovali vesmír na dostatočne veľkých vzdialenostiach, zistili by ste, že vo všetkých smeroch kam sa pozriete, vyzerá približne rovnako. Podľa najnovších pozorovaní to tak nie je. Ak teda náš vesmír nie je homogénny to znamená, že pri jeho zrode musela nastať neznáma situácia, ktorá to zapríčinila.

Sonda taktiež našla zatiaľ dva najväčšie anomálie, prvou je takzvaná „osa zla“, druhá „chladná škvrna“, zvláštne výkyvy teplôt, pre ktoré nemáme vysvetlenie.

 


Najnovšie spresňovanie ale aj objav dosiaľ neznámych úkazov naznačuje, že naše teórie o vzniku vesmíru nemusia byť správne, prinajmenšom v budúcnosti budú potrebovať „renesanciu“ tak, ako to urobila einsteinová teória o gravitácii s newtonovským pohľadom na svet. Dnes je zrejmé, že aj slavná teória gravitácie nestačí na vysvetlenie niekoľkých zásadných problémov dnešnej fyziky.

Jedno je ale isté, v budúcnosti môžeme očakávať nové vzrušujúce objavy. Ktovie, možno nás revolúcia čaká za ďalším rohom.

 

Komentáre (3)
ZoranICS
Ne(j)ake info/vysvetlenie osy zla a chladnej skvrny? Pacia sa mi tieto clanky, len tak dalej chlapci ;)
psykkoman
Ten, kdo to vysvětlí, má Nobelovu cenu jistou :)
16cmfan
No vedci preto nemajú vysvetlenie. Je to dané "limitom" Všeobecnej teórie relativity, zdá sa že nepopisuje náš vesmír na veľkých kosmologických mierkach tak presne, ako by sme potrebovali. Podobne je na tom Štandardný model - taktiež nie je úplne presný vo svojich predpovediach. Predpovedal fluktuácie, ale nie tak enormné ako je "osa zla" a "chladná škvrna". Uvidíme, čo sa nám a akým spôsobom podarí v budúcnosti z týchto "záhad" vyriešiť.
Add new comment
TOPlist