EN

17-ročné dievča naprogramovalo neurónovú sieť ktorá zisťuje rakovinu

V siedmej triede si kúpila príručku programovania, dnes už má cloud-ovú neurónovú sieť pre detekciu rakoviny prsníka.

Tohoročnú hlavnú cenu Google Science Fair vyhrala iba 17 ročná dievčina, ktorá dosiahla tento úspech vďaka svojmu projektu na účinnú detekciu rakoviny prsníka. Program, ktorý vytvorila, je učiacou sa neurónovou sieťou s podporou cloud computingu, ktorá dokáže s vysokou presnosťou určiť ochorenie zo vzoriek získaných doteraz najmenej invazívnou metódou. Na túto sa doktori doteraz príliš spoliehať nemohli, nakoľko nebolo ľahké z odobraných vzoriek tkaniva s dostatočnou istotou určiť, či pacientka trpí na zákernú chorobu. Využívajú sa preto bolestivejšie zákroky.

Brittany Wegner (na snímke Google) sa dostala do kontaktu s neurónovými sieťami po prvý krát v rámci školského projektu v siedmej triede základnej školy. Téma počítačového programu, ktorý simuluje činnosť mozgu a dokáže sa samostatne učiť, ju zaujala natoľko, že hneď na druhý deň si zakúpila knihu programovania a začala študovať. Jej prvá sieť hrala futbal.

Pre Google Science Fair použila neurónovú sieť naprogramovanú v Jave, pričom tá využívala výpočtový výkon z cloud služieb. Na tomto systéme nechala prebehnúť vyše 7,6 milióna simulácií, čoho výsledkom bola 99,1 percentná citlivosť na zhubný nádor vo vzorkách. Pri porovnaní s dostupnými profesionálnymi nástrojmi, ktoré boli nakŕmené rovnakými údajmi, sa zistilo, že softvér mladej slečny poskytuje o 4,97% lepšie výsledky.

Brittany chce teraz dostať svoj výtvor aj do nemocníc, pričom už uvažuje aj nad jeho odladením pre detekciu iných typov rakovín.

Za víťazstvo v súťaži usporadúvanej spoločnosťou Google si mladá američanka odnesie 50 tisíc dolárov.

Komentáre (2)
m2fizy
Huste ... konecne niekto z "mladej" generacie vyzera nadejne. Len tak dalej gratulujem a tesim sa na jej "nove" programy a dufam ze sa z jej uspechu inspiruju aj iny "nadejny mlady programatory" a mozno nakoniec najde liek na sklerozu multiplex (roztrusenu sklerozu). Drzim palce aby to bolo cim skor. BTW po cechoch, ktory objavili "liek" na rakovinu "zaludku" je tu uz druhy "pokrok" v liecbe rakovin ... ktora bola doteraz povazovana za zhubnu a neliecitelnu, aj ked len je "diagnostikovanie" ale to je mozno viac podstatne ako jej liecba ... btw lepsie liecit rakovinu v zarodku ako potom co je uz v tele "rozlezana". NICE ONE ... vsetky palce nahoru. :D
Zemtriz
Takteiž som sa v 17 rokoch snažil naprogramovať neurónovú sieť v C++ na rozoznávanie vecí. Lenže mne sa to narozdiel od nej nepodarilo :D
Pridať nový komentár
TOPlist