Výskumníci MIT vytvorili algoritmus, ktorý dokáže z fotografie odstrániť odrazy od skla. Tento problém je typický pre fotenie cez okno.
Výskum viedol YiChang Shin, ktorý vysvetľuje, že algoritmus je založený na princípe, že väčšina fotografií zhotovených cez okno obsahuje dvojicu takmer rovnakých odrazov, ktoré sú od seba trochu posunuté. Tieto 2 odrazy sú najčastejšie spôsobené dvojvrstvovými sklami v okne, kde jeden odraz je produktom vnútornej sklenenej tabule a druhý odraz spôsobuje vonkajšia vrstva. Tieto dvojité odrazy dokážu okrem okien s dvojitým sklom produkovať aj okná s hrubým sklom, tvrdí Shin.
Háčik algoritmu MIT spočíva práve v dvojitých odrazoch. Ak na fotke nie je dvojitý odraz od okna, nie je algoritmus schopný odstrániť tento odraz. Ukázalo sa však, že dvojité odrazy od okna dokáže algoritmus odstraňovať celkom spoľahlivo. Aký význam by mohol mať takýto algoritmus? Využitie by našiel samozrejme vo svete digitálnych fotografií. Bolo by možné upraviť už zhotovené fotky odstránením neželaných odrazov čiže algoritmus by mohol byť implementovaný do programov ako Photoshop. Z algoritmu by však mohli ťažiť rovno aj kamery a fotoaparáty. Výrobcovia tejto elektroniky by mohli algoritmus využiť priamo v týchto zariadeniach kde by sám detegoval prítomnosť dvojitých odrazov a automaticky by ich odstránil (niečo ako detekcia a odstránenie efektu červených očí). Z algoritmu by mohli ťažiť aj roboty, ktoré by pri pohľade cez okná nemali sťažené videnie.
Výskumníci MIT budú svoje výsledky prezentovať budúci mesiac na konferencii Computer Vision and Pattern Recognition.
Zdroj: techspot
mm
R.Petrich