Výskumníci z univerzity mesta Exeter v Anglicku v spolupráci s firmou Shell našli spôsob, akým dokážu prinútiť E. Coli produkovať naftu.
Špeciálny druh baktérie E. Coli bol upravený výskumníkmi, aby dokázal produkovať naftu ako na požiadanie. Obyčajná E. Coli vyskytujúca sa v prírode mení cukor na tuk za účelom stavania bunkových membrán a práve túto schopnosť využil vedecký tím. Syntetické molekuly nafty môžu byť vyrábané práve touto cestou. Konečný produkt je prakticky zhodný s naftou.
Je teda možné, že do budúcna by práve tento objav mohol poskytnúť alternatívu ku terajším fosílnym palivám. Vedúci výskumu, profesor John Love je nadšený z objavu a dodáva: "Produkcia biopalív pre komerčné účely bez potreby úprav vozidiel, bola zámerom už od začiatku projektu. Náhrada za bežnú naftu, s biopalivom bez uhlíka pri komerčnom použití by bolo úžasným krokom vpred ku dosiahnutiu 80% redukcie emisií do roku 2050."
Ropný vrt
E. Coli má však (aspoň zatiaľ) jednu nevýhodu, a tou je, že produkcia je zatiaľ možná len pri malých množstvách baktérie. Na ceste za komerčnou výrobou je teda nutné spraviť ešte viacero úprav. Aj napriek tomuto dočasnému hendikepu, Rob Lee, pracujúci pre Shell Projekty a Technológie, tvrdí, že tento projekt je správnym krokom vpred. "Sme pyšný na odvedenú prácu ľudí z Exeter Univerzity, ktorí dokázali použitím pokročilých biotechnológií vytvoriť špecifické hydrokarbónové molekuly o ktorých vieme, že v budúcnosti budú náhradou za terajšie palivá. Aj keď sa projekt potýka s niekoľkými problémami, skúmanie novej metódy výroby biopaliva spolu s ďalšími pokročilými technológiami, nám ako dúfame, do budúcna prinesie zníženie oxidov uhlíka v atmosfére."
Zdroj: vr-zone.com
sanjuro
MartinRazer_SVK
mano8
bull30
MartinRazer_SVK
cici22
bull30