Drahé kovy a minerály na Zemi je čoraz ťažšie nájsť. Ich ďalšími zdrojmi v možno nie až tak vzdialenej budúcnosti môžu byť asteroidy.
Zem je už ťažbou prevŕtaná krížom krážom a tak sa nemôžme čudovať, že nájsť nové ložiská je čoraz ťažšie. Ťažba pri väčšine surovín neklesá a tak sa pri jednotlivých surovinách blíži moment od ktorého bude ťažba už len klesať. Okrem známeho a často diskutovaného ropného vrcholu, sú na obzore maximá ťažieb ďalších surovín. Najbližšie sú tie patriace minerálom a vzácnym kovom. Zároveň sa nám technológie vyvíjajú míľovými krokmi. Už nie je ďaleko doba, keď aj ťažba na asteroidoch bude možná a s nárastom a nedostatkom niektorých surovín aj výhodná. Hovoríme však skôr o dekádach ako pár rokoch. Nemožné to ale nie je.
Asteroidy sú doslova jackpotom pri ďalších surovinách. Ide o hory vzácnych kovov, ktoré nás míňajú preletiac viac či menej ďaleko okolo Zeme a stále prichádzajú nové. Existujú také, čo sa skladajú zo železa a niklu. Napríklad asteroid 16 Psyche sa skladá prevažne zo železa a niklu. Váži 2x10^16 ton, čo je asi 50 tisíc krát viac ako je súčasna ročná ťažba železnej rudy na Zemi. Železo z asteroidu Psyche by nám pri zachováni súčasnej ťažby vystačilo na desaťtisícky rokov. Psyche je príliš ďaleko a je veľmi ťažký, no omnoho ľahšie asteroidy prelietávajú v menších vzdialenostiach od Zeme. Ako príklad slúži nedávno objavený asteroid 2012 DA14, ktorý má priemer približne 30 metrov a jeho cena je odhadovaná až na 20 triliónov dolárov. Otázkou je, ako sa k nemu dostať.
Súčasné technológie ťažbu na asteroidoch neumožňujú a bude ich treba výrazne vylepšiť, aby mohli reálne fungovať aj vo vesmíre. Ak technológie dosiahnu štádium, že ťažba na asteroidoch bude možná, je treba ešte vyťažený materiál dostať späť na Zem.
Ďaľším zdrojom materiálov sú kométy z vody, prachu a organických materiálov. Je otázkou či na asteroidoch alebo kométach budú len ťažobné stroje, alebo aj obsluhujúci personál.
Ak vezmeme do úvahy, že kométy ale aj asteroidy obsahujú vodu a kyslík, je možné vytvoriť podmienky na výrobu palív aj pre život. O ťažbu na asteroidoch sa už teraz zaujímajú minimálne dve spoločnosti. Ide o Planetary Resources a Deep Space Industries, ktoré majú v pláne vyslať na asteroidy roboty, analyzovať vzorky a dopraviť ich na Zem. Do pár desiatok rokov by sme mohli mať zopár asteroidov, na ktorých by mohla začať ťažba. Je ťažko odhadnúť kedy sa tieto vízie naplnia. Až dokáže prvá ťažiarska spoločnosť na takomto projekte zarobiť, nový Klondike nik nezastaví.
Zdroj: phys.org
passco
MQ
Immo
antirasista
Rorschachius
anonym
MQ
anonym
MQ
anonym
obhajca
MQ
anonym
Terradyn11
atilahun
etpozemstan
buko1
MQ
Pjetro de
Pjetro de
Pavol Bobik
Lyzicka
Pjetro de
Lyzicka
Terradyn11
Pjetro de
passco
Pjetro de
passco
Pjetro de
hef