EN

Čaká nás ďalšia zrážka s asteroidom?

Žiadnu paniku. Keby to aj bola pravda, táto zrážka sa nás určite nebude týkať. Podľa vedcov z NASA by totiž mala nastať 16. marca 2880.

Asteroid známy pod názvom 1950 (v tom roku bol objavený, konkrétne 23.2.1950) sledovali astronómovia 17 dní v roku 1950 kým sa im nestratil z dohľadu a nezmizol v ďalekom vesmíre. Znovu sa ukázal 31.decembra 2000.

Tento vesmírny kameň meria v priemere približne 1km (veľkosť asteroidu, ktorý vyhubil dinosaury sa odhaduje na 10km) a v súčasnosti cestuje vesmírom rýchlosťou asi 15km/s. Podľa momentálnej trajektórie by stret so Zemou mal nastať 16.3.2880. Šanca, že sa tak stane je však iba 0,3%, ale ak k tomu dôjde, asteroid by sa mal priblížiť k Zemi, tá ho pritiahne gravitačným poľom a asteroid sa vrúti do Atlantického oceánu rýchlosťou 61 155 km/h. Takýto náraz by sa rovnal výbuchu 44 800 megaton TNT. Pre porovnanie, výbuch atómovej bomby v Hirošime bol rovnocenný výbuchu 13 kiloton TNT.

V prípade, že asteroid naozaj prenikne na Zem spôsobí vlnu tsunami vysokú 25m, ktorá by sa šírila v okruhu až 1 000 km. Ľudstvo by zrejme nevyhynulo, ale je pravdepodobné, že by náraz spôsobil globálnu klimatickú zmenu.

 

Radarový obrázok asteroidu 1950 z 4. marca 2001

Možno si poviete, že pravdepodobnosť stretu 0,3% je mizivá, ale vedci uvádzajú, že tento asteroid má 2 krát tak vyššiu šancu, že sa zrazí s našou planétou ako všetky ostatné asteroidy. NASA však upokojuje a tvrdí, že odvrátiť katastrofu by nemalo byť príliš náročné. Koniec-koncov ľudstvo má vyše 800 rokov pripraviť sa na túto udalosť.

Jednou z možností ako zrážku odvrátiť je využitie je tzv. Yarkovského efektu. Ten opisuje, čo sa stane keď asteroid vyžaruje energiu absorbovanú zo Slnka späť do vesmíru. Uvoľnenie tepla v jednom smere postrkuje asteroid v opačnom smere. Výsledné zrýchlenie je síce malé, ale v súčte po stáročia môže mať za dôsledok minutie modrej planéty. 

Zdroj: softpedia.com, bbc.co.uk

Pridať nový komentár
TOPlist