EN

Chystá NVIDIA nového grafického kráľa?

Dočkáme sa novej high-endovej karty GeForce RTX 3090 Super / Ti? Naznačuje prvý únik.

Aktuálne NVIDIA prechádza refreshom grafických kariet a postupne prechádza na karty s LHR – teda obmedzeným hashratom pre ťažbu Etherea. RTX 3090 mala byť nedotknutá ale nakoniec možno dôjde aj na túto kartu. RTX 3090 bola okrem minerov vyhľadávaná tiež u grafikov či pre rôzne grafické operácie a aplikácie postavené na CUDA. Karta má totiž 24GB VRAM a veľmi vysoký výkon. Pre mnohých sú tak oveľa drahšie profesionálne Quadra karty nepotrebné. To sa zrejme ukázalo aj na predajoch. RTX 3090 tiež umožňuje prepájanie kariet prostredníctvom NVLINKu, ide o poslednú kartu z rady.

RTX 3090 Super dostane síce len 256 CUDA jadier viac, okrem toho sa dočká pretaktovaných pamätí na 21 Gpbs (oproti 19.5 Gbps GDDR6X u RTX 3090) avšak príde o NVLINK a možno bude osekaný aj výkon v Ethereu. Pre mnohých tak práve absencia NVLINKu bude veľkým mínusom.

Veľmi známy leaker kopite7kimi prišiel s prvými leakmi pred pár dňami. Spotreba má byť úplne šialená až 450W. Nárast výkonu bude skôr papierový medzi 2.5 – 10%, záleží od taktu jadra. Uvedenie karty sa vraj čaká do konca roka. Zatiaľ všetko berte ako špekulácie.

Zdroj: Twitter

Pridať nový komentár
TOPlist