EN

Gmail a Facebook - títo dvaja o vás vedia všetko! Facebook chce spoplatniť používanie!

Aplikácie Gmail a Facebook sú najväčší zberatelia dát na platforme iOS.

Určite ste zachytili informáciu, že Apple nedávno výrazne zmenil podmienky aplikácií v obchode AppStore, ktoré upravujú zber dát od používateľov. Novinka prišla už v iOS 14 avšak aktívne do praxe až s príchodom tzv. „App tracking transparency framework“ 26. apríla. Je pomerne známy fakt, že mnoho používateľov vyplo sledovanie a zberanie dát pre jednotlivé aplikácie.

Pred pár dňami vyšla najavo informácia, že Twitter je najsťahovanejšia aplikácia spomedzi 1 816 392 iOS aplikácií (z toho dáta zbiera 99 282), ktorá zbiera dáta na mierené reklamy. Osobné dáta zbiera najčastejšie Gmail od Google a hneď tretí je Facebook. Prekvapivo nejaké osobné dáta zbiera až 191 471 aplikácií.

Facebook je najväčší kritik spoločnosti Apple, pretože firma prakticky existuje na zbieraní dát a ich predaji tretím osobám. Facebook dokonca sľubuje, že ak dáta nepovolíte zbierať, môže byť časom spoplatnený. Príkladom je tiež WhatsApp, kde sa spoločnosť vyhráža, že časom prídete o všetky funkcie. Pomocou tejto aplikácie viete zistiť, či aj vaša aplikácia o vás nejaké dáta zbiera.

Zdroj: techspot, 42matters

[related[

Komentáre (2)
pi(j)anista

Fakbook nemam a ani nebudem 🤗,ak sa bude za whatsapp platit,odstranim a najdem nieco ine.🧐 a Zückrik nech si ho strci,do najtmavsieho miesta na zemi 🤎🕳

Flinta

Nech si to všetko strčia do riti.

Pridať nový komentár
TOPlist