1. januára 1983 bola sieť Arpanet prepnutá z protokolu NCP na TCP/IP, odštartovala sa éra moderného internetu.
Presne pred tridsiatimi rokmi mali systémoví administrátori amerického Arpanet-u rušný deň. Vtedy bolo totiž asi 200 hostiteľských počítačov prepnutých zo sieťového protokolu NCP (Network Control Program) na moderný TCP/IP. Týmto boli postavené základy pre neskôr rýchly rast celosvetového Internetu, ktorý vďaka použitiu nových protokolov umožnil spojiť viaceré počítačové siete odlišných technológií.
Prechod na TCP/IP bol zahájený dokumentom RFC 801 od pána Jona Postela. Tu spomína rádiové siete a satelitné spojenia, ktoré sú technicky veľmi odlišné od telefónnych a dátových sietí, v ktorých pracoval starý NCP. Novinka TCP/IP opísala spôsob, ako všetky tieto siete navzájom jednoducho prepojiť rozdelením komunikácie na pakety (TCP) a zabezpečením ich korektného prenosu (IP).
Kým sa technológia dostala do úplne stabilného štádia, uplynuli tri roky vývoja. V roku 1977 sa potom vykonala neobyčajná skúška – dáta z nákladného auta boli rádiovým spojením prenesené k internetovej bráne Arpanetu, následne putovali z Arpanetu do Satnetu (spojenie cez satelity) do Nórska, odtiaľ potom bezdrôtovo do Londýna, kde sa zas cez kábel preniesli do PDP-10 počítača v juhokalifornskej univerzite. Dáta tohto experimentu precestovali celkovo 153 tisíc kilometrov s úspešným výsledkom.
Že by sa mala dvojica TCP/IP stať veľkým úspechom sa 1. Januára pred tridsiatimi rokmi ešte nevedelo. Americká telekomunikačná spoločnosť chcela presadiť svoju vlastnú sieť Accunet, v Európe sa zas z viacerých strán pretláčal do popredia systém Eurosinet založený na OSI štandarde. Nakoniec sa však presadili práve TCP/IP protokoly, ktorým vďačíme za dnešnú podobu internetu.
Zdroj: Heise
Pridať nový komentár