Najrýchlejšia kamera sveta pochádza z japonských laboratórií.
Až 4,4 bilónov snímok za sekundu dokáže spraviť kamera, ktorá vzišla z laboratórii dvoch japonských univerzít. V časopise Nature Photonics tím stojaci za vytvorením kamery popisuje ako snímanie funguje. Vysokorýchlostné kamery sú veľmi dobrým pomocníkom pri snímaní situácií napríklad v športe, vede alebo mechanických procesoch, kde je potrebné zachytiť presne žiadaný okamžik.
Novinka od japoncov však nefunguje ako bežné vysokorýchlostné kamery, ktoré požadujú na vytvorenie snímku opakované merania. Ich kamera funguje na princípe femtofotografie a teda nepotrebuje opakované merania zachytávaného obrazu. Funguje prostredníctvom optického mapovania priestorového profilu objektu, ktorý sa mení priebehom času. Obrázky však nie sú k dispozícii vo vysokých rozlíšeniach. Dosiahnuté rozlíšenie je 450 x 450 pixelov.
Spoločný tím univerzít z miest Keio a Tokyo dokázal tak vytvoriť kameru, ktorá dokáže zosnímať veci aké doposiaľ neboli možné. Tím nazval túto technológiu Sequentially Timed All-optical Mapping Photography (STAMP). Kamera dokáže zachytiť chemické reakcie, štruktúrované vibračné vlny, dynamiku plazmy ale aj tepelnú vodivosť, ktorej rýchlosť šírenia výskumíci odhadujú na šestinu rýchlosti svetla.
Tím pracoval na vývoji kamery viac ako 3 roky a plánuje v jeho vývoji pokračovať. Zariadenie má v súčasnosti rozlohu 1m2. Plánom je zmenšiť jeho veľkosť pre použitie v ďalších aplikáciách. Japonci dúfajú, že ich novinka by mohla byť používaná v automobilovom priemysle, pri výrobe polovodičov ale aj v medicínskom prostredí.
Zdroj: phys.org
Pjetro de
dafňuk
aa