Astrofyzici z Northwestern University zistili, že – v protiklade k staršej doposiaľ uznávanej teórii – až polovica hmoty v Mliečnej dráhe môže pochádzať zo vzdialených galaxií. Dôsledkom toho je, že aj my, naša Slnečná sústava je mimo-galaktického pôvodu.
Pomocou simulácií na superpočítačoch výskumný tím prišiel na spôsob ako galaxie, vrátane našej Mliečnej dráhy, získavajú svoju hmotu – medzigalaktickým prenosom. Simulácie ukazujú, že výbuchy supernov produkujú veľké množstvo plynu, čo spôsobuje prenos atómov z jednej galaxie do druhej prostredníctvom silných galaktických vetrov. Intergalaktický prenos je novo identifikovaný jav, ktorý sa zdá byť kľúčovým pre pochopenie vývoja galaxií. Väčšina látky v Mliečnej dráhe bola kedysi súčasťou iných galaxií a následným vyvrhnutím a prenesením medzigalaktickými vetrami sa usídlila v našej Galaxii.
Tým, že sú galaxie od seba tak vzdialené, a keďže sa galaktický vietor šíri rýchlosťou niekoľkých stoviek kilometrov za sekundu, musel tento proces trvať niekoľko miliónov rokov. Profesor Claude-André Faucher-Giguère so svojimi spolupracovníkmi vytvorili realistické 3-D modely galaxií, zachytávajúce vývoj od Veľkého tresku až po súčasnosť. Tento prenos hmoty prostredníctvom galaktických vetrov môže predstavovať až 50% hmoty vo väčších galaxiách. Vedci tiež zistili, že tento prenos sa odohráva od menších galaxií do väčších.
Simulácie sú uskutočňované a analyzované pomocou superpočítačových zariadení Extreme Science and Engineering Discovery Environment spoločnosti National Science Foundation a vysoko výkonného počítača spoločnosti Northwestern Quest. Northwesternský tím plánuje spolupracovať s ďalšími astronómami, ktorí pozorojú oblohu pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a pozemnými observatóriami za účelom testovania týchto teórií.
Zdroj: phys.org, arXiv.org
rebelko
I1ilan