Hitachi vyvíja dátové úložisko, ktoré vydrží 100 miliónov rokov. Je vysoko odolné voči teplu a dokonca aj vode.
Pravdepodobne bude dostupné už v roku 2015. Hlavné výskumné firemné laboratórium vyvinulo technológiu leptania do kryštálu (skla) laserom dáta o hustote, ktorá je vyššia ako pri bežnom CD. Následne sa dáta dajú čítať použitím optického mikroskopu. Dáta sú leptané do štyroch vrstiev použitím ohniskových bodov lasera.
"Táto technológia bola spočiatku zameraná na spoločnosti, ktoré majú obrovské objemy dôležitých dát na archiváciu", hovorí Tomiko Kinoshita, hovorkyňa hlavného výskumného laboratória. Hitachi si myslí, že nová technológia bude vhodná na uchovanie "historických dát ako sú kultúrne artefakty, verejné dokumenty a taktiež aj dát, ktoré chcú jednotlivci zanechať pre svojich potomkov".
Podľa hovorkyne, spoločnosť potrebuje na dotiahnutie vývoja technológie približne tri roky. Hitachi dokázalo dosiahnuť hustotu ukladania dát 40 MB na štvorcový palec, čo je viac ako pri CD kde sa na štvorcový palec zmestí 35 MB. Výskumníci testovali odolnosť média a zistili, že vydrží "100 miliónov rokov". Potvrdzujú to vzorky, ktoré boli vystavené teplote 2000°C pri takzvanom zrýchlenom životnostnom teste.
Spoločnosť sa začala zaoberať myšlienkou leptania laserom do kryštálu už v roku 2009, ale čitanie a zápis boli stále problémom, ktorý bolo treba vyriešiť. Vytvorili teda metódu "bodiek" ukladania bitov, pri ktorej dokážu naraz vyleptať 100 bodiek čo výrazne zlepšuje čas zápisu.
Ostáva ale nejasné či optické mikroskopy potrebné na prečítanie tohto média budú dostupné aj v roku 100002012.
omega8