Simulácia fungovania ľudského mozgu je pre vedcov výzvou. Či sa im naozaj podarí vytvoriť počítač schopný tejto simulácie ukáže až čas.
Početná skupina tvorená výskumníkmi a vedcami začala pracovať na vývoji najrýchlejšieho počítača, ktorý má simulovať prácu ľudského mozgu. Projekt bol spustený oficiálne tento pondelok na konferencii vo Švajčiarsku. Celkovo sa na ňom podieľa 135 ľudí z rôznych inštitúcií a cena projektu by sa mala zastaviť až na závratnom čísle $1,6 miliardy.
Ľudský mozog je najzložitejší "stroj" aký poznáme a preto niet sa čo čudovať, že ho technológia chce napodobniť. Počítač, ktorý by mal dokázať napodobňovať fungovanie mozgu, by mal byť približne 1000-násobne rýchlejší ako dnešný najrýchlejší. Prvá fáza projektu by mala trvať podľa očakávaní jednu dekádu a pôjde v nej o lepšie pochopenie fungovania ľudského mozgu. V ďalšej fáze sa výskumníci a vedci budú snažiť pochopiť ako človek rozmýšľa, učí sa, vidí a počuje.
V súčasnej dobe dosahuje hardvér v počítači rýchlosť 1 kvadrilión (1024) operácií za sekundu. Avšak Henry Markram, vedúci projektu Human Brain, sa chce dostať na oveľa vyššiu hodnotu. Poprední výrobcovia superpočítačov ako IBM, Cray, Intel a Bull sa zaviazali k vytvoreniu prvého počítača, ktorého výkon sa bude meriať v exaflopoch. Mal by byť hotový približne do roku 2020. Tento typ počítača bude potrebovať nové pamäte a nové spôsoby ukladania dát.
Cieľom projektu je dať dohromady rastúce vedomosti o ľudskom mozgu. Simulovanie fungovania ľudského mozgu poskytuje náhľad do jeho vnútra, ako pracuje a odkiaľ sa berú myšlienky a emócie. Pochopenie jeho fungovania by mohlo pomôcť nás naučiť ako ho liečiť. Projekt je ešte len vo fáze príprav. Mozog obsahuje približne toľko neurónov, koľko je hviezd v našej Mliečnej dráhe. Viac o projekte sa dočítate na jeho oficiálnych stránkach.
Zdroj: mashable.com
passco
gammaray
passco