Zabudnite na všetko, čo ste si mysleli, že viete o horúcej vode
Vedci už dlho vedeli, že pri správnych podmienkach dokážu zmeniť teploty varu alebo tuhnutia pri malých množstvách vody. Hrniec vody napríklad potrebuje menej energie na dosiahnutie teploty varu na vrchole Mount Everestu, a tekutina pod tlakom potrebuje o trochu viac teploty na zmenu skupenstva na paru. Skupina výskumníkov na MIT (Massachusetts Institute of Technology) tento efekt tlaku a jeho vplyv na vodu posunuli o krok ďalej. Všimli si, že voda v nanotrubiciach dokáže ztuhnúť pri teplotách výrazne za hranicami teploty varu.
„Ak uzatvoríte tekutinu do nanodutiny, dokážete zmeniť jej fázové správanie,“ vysvetľuje Michael Strano z MIT. V testovacom nanodutinovom prostredí pri tomto výskume voda zmenila skupenstvo na pevné pri teplotách nad 105°C. Výskumníci očakávali, že sa teploty zmeny skupenstiev zmenia, ale nie až v takejto miere. „Efekt je omnoho väčší, ako sme očakávali. Pri takýchto malých priestoroch si človek nemôže byť istý ničím,“ vyjadril sa Strano.
Výskumná skupina použila technológiu zvanú vibračná spektroskopia na potvrdenie, že voda v nanotrubiciach zmenila skupenstvo, ale váhajú nazvať toto pevné skupenstvo vody ľadom. Strano sa vyjadril: „Nieje to nevyhnutne ľad, ale skupenstvo ľadu podobné.“ Terminológia stranou, tento fenomén by mohol byť použitý na vytvorenie vysoko vodivých futuristicky znejúcich „káblov z pevnej vody“. Kto vie, mohli by ste sa takýmto vrejúcim ľadom obariť?
Zdroj: engadget
Pjetro de