EN

Navigačný systém Navsop sa učí od GPS, potom ho už nebude potrebovať

Britská spoločnosť BAE Systems pracuje na novom navigačnom systéme, ktorý nepotrebuje žiadne nové satelity, fungovať bude aj v budovách či pod vodou.

Dnes najpoužívanejší systém na zisťovanie presnej polohy na povrchu Zeme - americký GPS, a obdobne aj jeho konkurencia (Galileo, Glonass, Beidou) spoliehajú na satelity vysoko na obežnej dráhe. Signál z nich je však príliž slabý, aby prenikol do budov či tunelov, vďaka nízkej intenzite je aj pomerne jednoduché ho rušiť, prípadne pozmeniť údaje polohy. Prepodkladá sa, že presne týmto spôsobom na konci minulého roka Irán prinútil americké bezpilotné lietadlo bezpečne pristáť na jeho letisku.

Britská spoločnosť BAE Systems pracuje na novom navigačnom systéme s názvom Navsop, ktorý síce využíva aj GPS, zaobíde sa však aj bez neho. Popri signáloch z GPS družici totiž sleduje aj mnoho iných zdrojov elektromagnetického žiarenia. Ide napríklad o vysielače televízneho signálu, stanice s anténami mobilných operátorov, WiFi, rádiové signály či komunikáciu leteckej kontroly a GPS rušičky. U týchto meria intenzitu prijímaného signálu a podľa GPS následne prepočítava prislúchajúcu polohu.

Po určitom čase teda dokáže Navsop pracovať aj bez prijímania GPS signálu, čo otvára mnoho možností využitia. Jedným z praktických nasadení by bolo napríklad sledovanie kradnutých áut aj v podzemných parkoviskách, alebo určovanie polohy vlaku v tuneli. Ako prví si ale technológiu zrejme vyskúšajú vývojári z vojenského priemyslu, kde by Navsop mohol suplovať funkciu GPS v prípade, že by ten bol nedostupný alebo rušený.

Ako prototyp je systém ešte pomerne veľký, pri komerčnom nasadení však výrobca hovorí o možnosti integrácie na plošný spoj veľký ako bežná minca.

Zdroj: BBC

Komentáre (2)
Ondro1
Je to systém alebo skôr len softvér? Lebo GPS alebo Galileo sú systémy družíc, toto len používa už existujúce zdroje signálu.
kakocool
Hladanie strateneho auta alebo vlako v tunely to asi nie je. BAE je zbrojovka a pri konflikte vacsieho rozmeru su navigacne satelity asi jeden z prvych cielov. Ako sa ale chce ucit na cudzom uzemi bez gps? Armady asi uz davno tvoria mapy vsetkych moznych sieti a navsop s nou asi vie pracovat.
Pridať nový komentár
TOPlist