Zaujíma vás aké účinky by mala 50Megatonová ruská bomba TSAR, keby bola detonovaná v strede obývaného územia? Nový webový nástroj odhadne aj počty obetí.
Studená vojna je už chvalabohu minulosťou, no najväčšia hrozba vtedajšej doby – atómové bomby, existujú naďalej. Síce sa od druhej svetovej vojny uskutočnilo už nespočetne veľa testov týchto zbraní, skutočné účinky s ľudskými obeťami poznáme „len“ v dvoch prípadoch, kedy USA bombardovali Japonsko.
Aké by mali účinky tieto bomby na iných miestach Zeme? Ako by sa prejavili účinky modernejších a silnejších „atómoviek“? Koľko obetí by priniesla detonácia najväčšej bomby akú kedy ľudstvo stvorilo uprostred našej republiky? Ak vás zaujímajú odpovede na podobné hrôzu naháňajúce otázky, má historik vedy Alex Wellerstein z Amerického inštitútu fyziky v Marylande šikovný nástroj – Nukemap3D.
Táto webová aplikácia je založená na mapových podkladoch Google Earth a v zásobe údaje o viacerých známych atómových či vodíkových bômb. Ponúka možnosť vybrať si akékoľvek miesto na Zemi a tam nechať virtuálne vybuchnúť zvolenú alebo nakonfigurovanú bombu, vrátane odhadu počtu obetí či vykreslenia spádu nebezpečného materiálu po výbuchu. Na atómový hríb sa možno pritom pozerať napríklad aj z pohľadu lietadla alebo z nízkej obežnej dráhy Zeme.
Pre spustenie Nukemap3D je potrebná inštalácia doplnku prehliadača od Google.
Video detonácie 50Mt bomby TSAR - AN602 - najväčšej odskúšanej vodíkovej bomby na svete. Pôvodne bola dizajnovaná na 100Mt.
Frosty