EN

Predpovedanie budúcnosti pomocou Múdrosti davu

Prognostici často preceňujú, aký dobrí sú pri predpovedaní geopolitických udalostí. Od toho, kto sa stane ďalším pápežom po to, kto vyhrá nasledujúce voľby na Taiwane.

Profesor manažmentu na UC Berkeley Haas Don Moore a tím výskumníkov, našli nový spôsob, ako tieto výsledky zlepšiť tým, že vyškolí obyčajných ľudí, aby postupne získavali čoraz presvedčivejšie a presnejšie predpovede ako "superprognostici".

Tím, pracujúci na projekte Good Judgment Project, mal skvelú príležitosť vyskúšať svoje metódy predpovedania budúcnosti počas štyroch ročníkov turnajov s geopolitickými prognózami, financovaných vládou, sponzorovaných aktivitou Intelligence Advanced Research Projects Activity. Turnaj, ktorého prvý ročník sa začal v roku 2011, bol zameraný na zlepšenie geopolitických prognóz a analýzy spravodajstva tým, že využil javu nazývaného Múdrosť davu. Mooreov tím sa v prvých rokoch súťaže ukázal tak úspešný, že porazil ďalšie štyri tímy z národnej súťaže, čím sa stal jediným financovaným projektom, ktorý zostal v súťaži.

Niektoré z výsledkov sú zverejnené v článku v magazíne Management Science "Confidence Calibration in a Multi-year Geopolitical Forecasting Competition". Mooreoví spoluautori, ktorí kombinujú osvedčené postupy z oblasti psychológie, ekonómie a vedy o správaní, zahŕňajú tím manželov Barbaru Mellers a Philipa Tetlocka z University of Pennsylvania, ktorý viedol projekt Good Judgment s Mooreom; Spolu s Lyleom Ungerom a Angelou Minsterovou z Pennsylvánskej univerzity; Samuelom A. Swiftom, vedeckým pracovníkom v oblasti dát firmy Betterment; Heather Yang z MIT; a Elizabeth Tenney z University of Utah.

Štúdia sa líši od predchádzajúcich výskumov v dôveryhodnosti pri prognózovaní, pretože skúma presnosť v prognózach v čase pomocou obrovského a unikátneho súboru údajov získaného počas turnaja. Tieto údaje zahŕňali 494 555 prognóz od 2 860 prognostikov, ktorí predpovedali výsledky stoviek udalostí.

Múdrosť davu

Účastníci štúdie, zmes vedcov, výskumných pracovníkov, akademikov a ďalších odborníkov, neboli expertmi na to, čo predpovedali, ale boli to skôr vzdelaní občania, zorientovaní v aktuálnych správach.

Ich výcvik zahŕňal štyri komponenty:

- Zvážovať, ako často a za akých okolností sa uskutočnila podobná udalosť ako tá, ktorú uvažovali.
- Spriemerovanie názorov na využitie múdrosti davu.
- Použitie matematických a štatistických modelov podľa potreby.
- Preskúmanie predpojatosti pri prognózovaní - najmä riziko prehnanej dôvery a nadmernej opatrnosti pri odhadovaní pravdepodobností.

Postupne táto skupina odpovedala na celkom 344 konkrétnych otázok o geopolitických udalostiach. Všetky otázky mali jasné zadania, ktoré bolo potrebné vyriešiť v primeranom čase a museli byť relatívne ťažko predpovedateľné - boli to "tvrdé výzvy", ako ich volali výskumníci. Prognózy pod 10% alebo nad 90% pravdepodobnosť výskytu sa považovali za príliš jednoduché pre prognostikov.

Väčšina otázok sa týkala konkrétneho výsledku, ako napríklad "Uzná Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov palestínsky štát do 30. septembra 2011?" Alebo "Stane sa kardinál Peter Turkson budúcim pápežom?"

Vedci chceli zistiť, či sa účastníci považovali za odborníkov na tému položenej otázky, a preto ich požiadali, aby sa počas prvého roka posudzovali sami, hodnotili svoje odborné znalosti o každej otázke v mierke 1-5. V druhom roku sa umiestnili do "odborných kvintilov" vo vzťahu k iným, ktorí odpovedali na rovnaké otázky. V poslednom roku uviedli svoju úroveň istoty od "vôbec" k "extrémne" na každú konkrétnu prognózu.

Školenie: Ohromujúco efektívne

Na konci turnaja zistili vedci niečo prekvapujúce. Členovia skupiny v priemere uviedli, že 65,4% je presvedčených, že správne predpovedali, čo sa stane. V skutočnosti mali pravdu v 63,3 percentách prípadov, s celkovou 2,1 percentnou urovňou istoty. "Naše výsledky ukazujú pozoruhodnú rovnováhu medzi dôverou a presnosťou ľudí," povedal Moore.

Okrem toho, ako účastníci získavali viac informácií, zlepšovala sa ich sebadôvera a presnosť.

V prvom mesiaci prognózovania v prvom roku bola dôvera 59 percent a presnosť bola 57 percent. V poslednom mesiaci tretieho roku sa dôvera zvýšila na 76,4 percenta a presnosť dosiahla 76,1 percenta.

Výskumníci nazvali výcvik, ktorý skupina dostala ako "ohromne efektívny".

"To, čo naši prognostici urobili dobre, nebolo že vždy vedeli, čo sa stane, ale že majú presný pocit, koľko toho naozaj vedeli," skonštatovala štúdia.

Výskum tiež prelomil novú hranicu, pretože je kvantitatívny v oblasti, ktorá vo všeobecnosti produkuje kvalitatívne štúdie.

"Vidíme potenciálnu hodnotu nielen pri prognózovaní svetových udalostí pre spravodajské agentúry a vládnych politikov, ale pre nespočetné súkromné organizácie, ktoré musia robiť dôležité strategické rozhodnutia na základe predpovedí budúcich stavov sveta, "uzatvárajú vedci.

Prečítajte si aj ďalší výskum od Moora o rozhodnutiach manažérov pri prijímaní nových zamestnancov.


Credit: UC Berkeley Haas School of Business

Zdroj: www.universityofcalifornia.edu

 

Komentáre (4)
JurajB
vzdelaní občania
Oliver
Tak koncom jula 2017 sa oddeli ladova kryha Larsen C ,co sposobi klimaticke a geologicke a ine zmeny,Europska unia sa definitivne rozpadne 2018-cuduj sa svete nie kvoli politickym starostiam.Yelowstone bude v roku 2019 velmi nebezpecny....
JurajB
Opravíte to tak, že dáte hľadať ctrl+f napíšete vzdelaný a tu tvrdku si tam opravte.
Karolkm
Pre tych co sa zaujimaju o tuto oblast odporucam: Superforecasting: The Art and Science of Prediction
Pridať nový komentár
TOPlist