Vedci na univerzite MIT vyrobili prelomový materiál udržiavajúci teplo. Nabíja sa zo slnečných lúčov! Má názov Azobenzén.
Väčšina projektov „koketujúcich“ so solárnou energiou sa sústreďuje na výrobu elektrickej energie. Vývoj na MIT sa zameral iným smerom. Nový materiál má tendenciu, a teda aj schopnosť pohltiť slnečné svetlo, pričom dochádza k zmene štruktúry materiálu. Ten po nabití dokáže udržať teplo veľmi dlhú dobu.
Po nešpecifkovanom spustení (zdroj neuvádza, čo pôsobí ako impulz) je možné materiál vybiť, kedy dochádza k pomalému uvoľňovaniu tepla. Technológia má slušné predpoklady na úspech, film (fólia) je totiž priesvitný a veľmi tenký. MIT predpokladá použitie materiálu v predných sklách auta či ako súčasť šiat. Nový „solárny polymér“ je tvorený z 3 vrstiev, pričom každá má hrúbku iba 4 - 5 mikrometrov. Prototyp dokáže zvýšiť okolitú teplotu o 10° C, čo stačí na roztopenie ľadu na skle, zbavíme sa tak zrejme orosených skiel a zrkadiel. Vo vývoji je už nový film, ktorý dokáže ohriať okolie až o 20° C. O technológii si môžete prečítať viac na stránke MIT.
Zdroj: MIT
MQ
MMe17
evyskum
korund
front22