EN

Prvý objav exomesiaca?

Exomesiace predstavujú veľkú výzvu v modernej astronómii s potenciálom poskytnúť nový pohľad na teóriu formovania planét a ich obyvateľnosti. O tom, či sme na stope prvého takéhoto objavu čoskoro rozhodne Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Tím vedený Davidom Kippingom z Columbia University uviedol na serveri arXiv, že sú na stope niečomu, čo by mohlo byť prvým dôkazom objavu mesiaca obiehajúceho okolo planéty mimo Slnečnej sústavy. Mnoho mesiacov bolo nájdených v našej Slnečnej sústave, ale doteraz nikto nemal dôkazy o existencii mesiaca obiehajúceho okolo jednej z exoplanét. Tím študujúci dáta z teleskopu Kepler verí, že našiel dôkaz o mesiaci obiehajúceho okolo planéty, ktorá obieha okolo hviezdy Kepler-1625.

Exoplanéty detekujeme zaznamenaním poklesu jasnosti hviezd, ku ktorému dochádza, keď planéta prechádza medzi Zemou a hviezdou. Mesiac by bolo možné nájsť približne rovnakým spôsobom, a tak vedci pátrajú po poklese jasnosti, ktoré sa by sme mohli zaznamenať vo svetle odrazenom od planéty spôsobenej tranzitom mesiaca.

Kipping a jeho tím vyhlásili, že zaznamenali tri takéto poklesy, keďže planéta 3-krát obehla okolo svojej hviezdy. Poznamenávajú, že hviezdny systém je vzdialený približne 4000 svetelných rokov, čo znamená, že svetlo z planéty je veľmi slabé. Astronómovia však očakávajú, že ich zistenie budú overené (alebo vyvrátené) údajmi z Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu niekedy v blízkej budúcnosti.

Ale pokiaľ na takéto potvrdenie čakajú, už rozvíjajú teórie o exomesici – ak sú ich predpoklady správne a tento exomesiac naozaj existuje, je oveľa väčší ako náš Mesiac, možno tak veľký ako Neptún. To by znamenalo, že planéta, ktorú obieha, je taktiež pomerne veľká, pravdepodobne vo veľkosti Jupitera. Ak je to tak, jeho veľkosť naznačuje, že sa pravdepodobne sformoval neskôr ako mesiace v našej Slnečnej sústave.

 

 

Zdroj: phys.org, arXiv.org

 

Pridať nový komentár
TOPlist