Na svete je spôsob ako využiť laser na obnovu tkanív a možno aj iných častí tela.
Laser je už v medicíne ako doma a používa sa na rôzne účely ako je odstraňovanie žiliek, ochlpenia, ale aj na precízne rezy, ktoré nie je možné vykonať s požadovanou presnosťou ani tým najlepším chirurgom. Lasery s nízkym výkonom majú presne opačný efekt ako klasická medicína dnes využíva. Podporiť regeneráciu a rast tkanív laserom môže byť prevratným objavom, ktorý posunie klasickú medicínu výrazne dopredu.
Výskum bol prevádzaný na kmeňových bunkách zubov krýs. Do zubov (stoličiek) boli vyvŕtané otvory na odhalenie mäkkého tkaniva, ktoré obsahuje kmeňové bunky. Výskumníci ošetrili tkanivo nízko výkonným laserom a otvory uzavreli na 12 týždňov. Po tomto čase rozbor ukázal, že zuby vykazovali zvýšenú produkciu dentínu, ktorý je jednou z hlavných zložiek zubov.
Parveen Arany, zubár a prvý autor štúdie z Národného Inšitútu Zdravia tvrdí, že nízko výkonné lasery môžu byť použité na regeneráciu aj iných tkanív či dokonca kosti. Keď sa dentín v zube rozkladá, odhaľuje mäkké tkanivo čo vedie k nutnosti opraviť koreňový kanál. Doterajší výskum zvyšuje možnosť, že koreňové kanáliky by bolo možné týmto spôsobom stimulovať aby regenerovali niektoré časti zuba. Problémom však je, že bunky tvoriace dentín so schopnosťou regenerácie vonkajšej časti zuba zanikajú už v detstve. Z toho dôvodu nebude možné regenerovať celý zub, ale len niektoré jeho časti.
Prečo majú nízko výkonné lasery takú schopnosť? Na túto otázku hľadali výskumníci odpoveď. Zistili, že svetlo produkuje chemické látky nazývané reaktívne formy kyslíka, ktoré aktivujú molekulu stimulujúcu rast nazývanú TGF-beta. "Štúdia tým dokazuje, ako fyzikálna forma energie vyvoláva biologickú odpoveď" - dodáva Arany. Na dosiahnutie tohto efektu musel Arany nájsť presnú dávku (hranicu), ktorá nepoškodí tkanivo a bude dostatočne podporovať regeneráciu a rast tkanív.
Vedci a výskumníci už roky skúmajú ako presvedčiť kmeňové bunky, aby sa delili a tvorili špecifické tkanivá. Použitie lasera na tieto účely by bolo oveľa jednoduchšie, ak by sa to ujalo a malo vysokú účinnosť. Pomocou stimulácie molekuly TGF-beta je možné tento proces využívať na rôznych častiach tela. Ide o neinvazívny spôsob a celkom ľahko sa dá testovať v rôznych laboratóriách. Arany už so svojim tímom plánuje aplikáciu aj na ľuďoch.
Zdroj: technologyreview.com
Pridať nový komentár