Výskmuníci z MIT vyrobili prvý celo-optický tranzistor, ktorý môže vydláždiť cestu ku optickým počítačom a dokonca aj ku kvantovým systémom.
Tím z Massachusetts Institute of Technology v spolupráci Harvardskou univerzitou a Viedenskou Technickou Univerzitou, predstavili optický spínač kontrolovateľný len jediným fotónom. "Svetlo v interakcii so svetlom", niečo čo nie je normálne možné. Dva fotóny stretávajúc sa na ceste vo vákuu, sa vzájomne ignorujú a putujú vlastou cestou bez kolízie.
Tím svoj vynález prirovnáva ku elektronickému tranzistoru. Podľa nich je výsledok ich výskumu revolučný a optický tranzistor, je plným ekvivalentom toho dnešného. V základe je to napodobenina optického rezonátora, kde sú použité dve vysoko reflektívne zrkadlá na vytvorenie spínača. "Ak by sme použili jedno zrkadlo, všetko svetlo by sa vrátilo naspäť. Ak použijeme dve zrkadlá, stane sa niečo nezvyčajné." Vyjadril sa Vladan Vuletič, profesor fyziky na MIT.
Ak je spínač zapnutý, lúč svetla prechádza obidvomi zrkadlami. Ak je vypnutý, intenzita lúča je zredukovaná o 80%. Tento stav zrkadlá dosiahnu tak, že sú umiestnené takým spôsobom, že rozdiel medzi nimi je rovnaký, ako vlnová dĺžka svetla. Tím verí, že tento objav sa dá použiť v mainstreamovej počítačovej oblasti, kde sa elektróny zamenia za fotóny. Takéto počítače by vyprodukovali oveľa menej tepla, znížila by sa spotreba a položil by sa tak základ pre kvantové systémy. "Qubit" (kvantový bit) by bol súčasne "držaný" v pozícii 0 a zároveň 1 a dokázal by riešiť úlohy simultánne.
Výskum je ešte len v plienkach a neexisuje ani odhad, kedy by sa dalo hovoriť o výrobe procesorov. Súčasný prototyp funguje len s plynom cézia držaným pri veľmi nízkych teplotách, ktorý je vsadený medzi dve spomínané zrkadlá. Je to len ukážka, akým smerom sa majú výskumníci z MIT uberať. Výskum pravdepodobne neostane bez záujmu zo strany výrobcov čipov, nakoľko sa výrobné procesy neustále zmenšujú a je čoraz náročnejšie pokračovať v nastolenom trende. Príkladom je napríklad Intel, ktorý má problémy s ustálením 14 nm výrobného procesu.
Zdroj: bit-tech.net
Shatterhand
gammaray
Broslowski