EN

Školy v Texase nútia študentov nosiť monitorovacie čipy

Školská štvrť v Texasom meste San Antonio sa dostala do nemilosti viacerých študentov po tom čo robí na nich nátlak aby nosili monitorovacie čipy.


Niektoré školy oznámili, že budú od každého študenta vyžadovať nosenie mikročipu. Študenti, ktorý odmietajú nosiť mikročipy hovoria, že začínajú byť v nevýhode oproti študentom, ktorý ich nosia. Týka sa to napríklad chodenia do kafetérii alebo knižníc, kde ich nechcú pustiť lebo nemajú so sebou monitorovací čip. Zákaz platí aj pri takých obyčajných veciach ako je voľba kráľa a kráľovnej plesu na škole. To už hraničí s obmedzovaním osobnej slobody.

Čip je zabudovaný v karte, ktorú musia študenti nosiť so sebou do konca aj na toaletu. Pedagógovia tlačia na každého čo nechce kartu so sebou nosiť. Vyvíjaný nátlak študentom určite na pohode nepridá čo sa môže negatívne odraziť na ich výsledkoch a ak to dovedieme do absurdnosti ovplyvniť ich budúci rozvoj pri prípadnom pokračovaní v štúdiách. S horšími výsledkami sa pokračuje ďalej ťažšie. Už len pocit, že vás má niekto neustále "na muške" vie slabšie povahy znervózniť.


Program je ešte v štádiu rozvoja, ale pokiaľ bude úspešný bude rozšírený až do 112-tich škôl približne so 100 000 študentmi celkovo. Očipovať také množstvo ľudí určite nebude stáť pár dolárov. Server MySanAntonio.com napísal, že pilotný program bude stáť $525 000 a ďalší rok prevádzky $136 000. Čipy sú typu RFID čo je skratka pre Radio-frequency identification. Nejedná sa teda o obyčajné čipové karty aké poznáme zo škôl alebo pracovísk, ktoré musíte priložiť ku čítačke ale o karty, ktoré majú zabudovanú batériu a vysielajú nonstop signál o polohe študenta.

Školy sa bránia tým, že je to pre bezpečnosť študenta. Ale kde ostalo právo voľby ? Študentka Andrea Hernandez odmietla nosiť čipovú kartu na čo jej škola oznámila rodičom, že ak ju nezačne nosiť, postih za to bude oveľa väčší ako len obmedzenie chodiť do kafetérii či školských volieb. Keďže čipy majú svoj vlastný zdroj, tým aj dostatočne silný signál, dá sa ľahko zistiť či je študent v škole alebo doma. Začína to pripomínať Matrix.
Vyjadrite svoj názor v diskusii.

Komentáre (15)
Timeshifter
Opravte si to, čo je to RFID: http://en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification
gammaray
A co presne je tam zle ?
Miroslav Jurčík
RFID cip nema vlastnu bateriu, ale reaguje na elektromagneticke pole, ktore ho vybudi a az nasledne vysle informaciu (velmi zjednodusene povedane). Pre jednoduchsiu predstavu, cosi podobne sa pouziva napr. v klucoch od auta, ktore maju zabudovany cip - na spinacej skrinke je cievka, ktora vybudi cip v kluci a ten nasledne vysle spat signal pre imobilizer.
Gudas
Z toho istého odkazu: RFID tags can be either passive, active or battery assisted passive. An active tag has an on-board battery and periodically transmits its ID signal.
Timeshifter
OK, ale vyznelo to, ako keby všetky RFID mali batérie...
landrower
A uvadzaju aspon ze na co to je dobre? Akoze to sa len tak rozhodli, aby niekomu dohodili kseft?
gammaray
Tak ide o monitorovanie pohybu ked ti mam tak povedat.
mano8
nj, mali im rozdat obojky a naucit 3 zakladne veci: sadni, ľahni a štekaj... obmedzovanie slobody !
roob
super! v areali skoly proti tomu nic nemam. Mali by to zaviest aj u nas. Nosit to ale mimo skolskeho pozemku je hlupost a nemozu to mysliet vazne. To by im na ziadnom sude na svete nepreslo.
mano8
ak dobre viem tak na podobnom principe lokacie pracuju aj niektore lokatory v autach - pre bezpecnost proti kradezi, su vystopovatelne aj hlboko pod zem..
Branik Topkar
Je to svinstvo najhrubšieho zrna. Ak im toto prejde, o chvíľu to zavedú aj do práce, do obchodných domov, a krásne sa naplní sen tých ktorí to potrebujú. Všetky ovce sú pod kontrolou, a vieme čo práve robia. V priemysle sa tomu hovorí dosledovateľnosť, zvlášť známy pojem z automotive, nedávna kauza metanol - rodný list alkoholu. Ale použiť to na ľudí ? Svinstvo.
Pjetro_de
...oproti študentom, ktorý ich nosia? Opat som navstivil stranku prevadzkovanu spolkom slabomyselnych pubertakov ako v clanku o fuzii? Prosim zamestnajte si jazykoveho korektora/korektorku, aby opravoval/a gramaticke chyby, pripadne krkolomne vetne konstrukcie ci zlepsoval/a sposob vyjadrovania autorov clankov a prispieval/a tak k citatelnosti a erudovanosti clankov na normalnu uroven. Vlastne aby uclovecil/a to co vyhadzuje nejaky prekladac. Boze kam ta doba speje. Sem: http://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan.
alfabravo
rad by som vedel, ako zabezpecia moju bezpecnost na zaklade mojej polohy. K tym cipom, ked niekto nabehne do skoly so zbranou v ruke, spravi to s cipom alebo bez neho.
Ondro1
Asi vás to prekvapí, ale aj študovaní ľudia niekedy spravia gramatickú chybu z nepozornosti. Nemusíme sa hneď urážať navzájom kvôli preklepom, nie? Nie sme predsa slabomyselní pubertiaci.
Pjetro_de
Preklep je toto: - pytagorova teta (veta) - nova verzia vznikla (vynikla) vo vykreslovani funkcie dvoch premennych - ladodajka (radodajka) ... ale nie americký vedci ci ...oproti študentom, ktorý ich nosia ...
Pridať nový komentár
TOPlist