EN

Slávna teória živej Zeme upgradnutá na "Gaia 2.0"

Časom stále viac známa a oceňovaná teória o tom, prečo podmienky na Zemi zostali dostatočne stabilné, aby sa život vyvíjal miliardy rokov, sa dostala k novému, inovatívnemu zvratu.

Už asi pol storočia poskytuje "Gaia" hypotéza jedinečný spôsob pochopenia, ako na Zemi pretrváva život. Vyzdvihuje myšlienku, že živé organizmy a ich anorganické prostredie sa vyvinuli spoločne ako jediný samoregulačný systém, ktorý udržiava planétu obývateľnú pre život - napriek hrozbám, ako sú zjasňujúce sa Slnko, sopky a pády meteoritov.

Profesor Tim Lenton z University of Exeter a slávny francúzsky sociológ profesor Bruno Latour však dnes argumentujú, že ľudia majú potenciál "modernizovať" tento planetárny operačný systém na vytvorenie systému "Gaia 2.0".

Veria, že vývoj človeka a jeho technológie by mohol pridať novú úroveň "sebapoznania" k samoregulácii Zeme, ktorá je v srdci pôvodnej teórie Gaia. Keďže si ľudia viac uvedomujú globálne dôsledky svojich krokov, vrátane zmeny klímy, je možný, nový druh cielenej samoregulácie na obmedzenie nášho vplyvu na našu planétu.

Profesori Lenton a Latour hovoria, že táto "vedomá voľba" samoregulácie zavádza "základný nový stav Gaia" - čo by nám mohlo pomôcť dosiahnuť v budúcnosti väčšiu celosvetovú udržateľnosť. Takáto sebasiuvedomujúca samoregulácia sa však opiera o našu schopnosť neustále monitorovať a modelovať stav planéty a jej účinky na ňu - a táto schopnosť je v súčasnosti ohrozená politickými krokmi v Spojených štátoch.

Profesor Lenton, riaditeľ nového inštitútu Global Systems Institute Exeterskej unverzity povedal: "Ak chceme vytvoriť lepší svet pre rastúcu ľudskú populáciu v tomto storočí, musíme regulovať naše dopady na náš systém podpory života a zámerne vytvoriť viac recyklačnej ekonomiky ktorý sa spolieha, ako biosféra, na recykláciu materiálov využívajúcich trvalo udržateľnú energiu."

Pôvodná teória Gaia bola vyvinutá koncom 60-tych rokoch Jamesom Lovelockom, britským vedcom a vynálezcom. Navrhol, že organické aj anorganické zložky Zeme sa vyvinuli spoločne ako jeden samoregulačný systém, ktorý dokáže regulovať globálnu teplotu a zloženie atmosféry, aby si udržal svoju vlastnú obývateľnosť.

Nový článok popisujúci túto novú perspektívu bol publikovaný v známom časopise Science 14. septembra 2018.

Vyplýva z nedávneho výskumu vedeného profesorom Lentonom, ktorý ponúkal nové riešenie hypotézy Gaia: Stabilita pochádza z "sekvenčného výberu", v ktorom situácie, v ktorých život destabilizuje životné prostredie, majú tendenciu byť krátkodobé a majú za následok ďalšie zmeny, až kým sa nevytvorí stabilná situácia, ktorá potom pretrváva.

Akonáhle sa to stane, systém má viac času na získanie ďalších vlastností, ktoré pomáhajú stabilizovať a udržiavať ho - proces známy ako "výber samotným prežívajúcim".

Vytváranie transformačných riešení globálnych zmien, ktoré ľudia spôsobujú, je kľúčovým zameraním nového inštitútu Global Systems Institute Exeterskej univerzity.

Zdroj: www.exeter.ac.uk

 

Komentáre (3)
AM
Je to hypotéza čo znamená, že narozdieľ od teórie k nej neexistuje ani matematický podklad... nič proti snahe udržať stabilitu. Američania mi lezú na nervy, najskôr odmietnu spolupracovať na tvorbe ekologických zdrojov a potom STEAM zruší nevyhnutnú cenzúru takže sa aj 8ročný chlapec dostane k pornu alebo najkrvavejším hrám. Demokracia sa nám nejak zvrhla na novodobú diktatúru (teraz je otázka či neinformovaného a nevzdeľaného ľudu alebo korporácií)... B K téme... viete aka nízka je pravdepodobnosť, že zem vznikla v tak mladom vesmíre? Nepredstaviteľne malá. Šanca, že náhodou vznikne tak rozmanitý komplex ako samoregulovaný organizmus je doslova nulová (ak teda nepoprieme vek vesmíru ale to by sme mohli poprieť všetky simulácie). Pre mňa absolútne neakceptovateľná hypotéza (hoci možné je všetko).
DSH
"You may not become a subscriber if you are under the age of 13. Steam is not intended for children under 13 and Valve will not knowingly collect personal information from children under the age of 13." 8-ročný asi nie...
Itzy
Ja práve čítam tiež o Gaia. Ale Asimovu sériu o Nadácii :-) Právo čítam Nadace a Země.
Pridať nový komentár
TOPlist