Klimatizácie by sa tak mohli vytratiť a teplo byť regulované pasívne bez spotreby energie.
Udržať budovy počas letných mesiacov chladné bez klimatizácie je ťažká úloha, v podstate takmer nemožná. Budovy pohlcujú teplo z vonku no musia sa potýkať aj s teplom generovaným z vnútra. Kombináciou vonkajšieho a vnútorného tepla sa priestory prehrejú nad únosnú hranicu. Počas letných mesiacoch má klimatizácia čo robiť aby vychladila priestory na prijateľnú úroveň.
Výskumníci zo Stanfordskej univerzity prišli s novým riešením, ktoré má pomôcť udržať teplo "na uzde". Extrémne tenký materiál dokáže odraziť až 97% slnečného svetla a zároveň dokáže vyžarovať teplo generované z vnútra budovy. Výskumníci túto metódu nazvali fotonické radiačné chladenie.
Materiál ktorý vytvorili sa skladá z ôsmych vrstiev a celkovo je hrubý len 1,8 mikróna (0,0018 mm). Nanášaný by mohol byť aj zo spreja. Ide o sedem vrstiev tvorených oxidom kremičitým a oxidom hafnia, kde ôsma horná vrstva je striebro. Zatiaľ je technológia len vo vývoji a výskumníci majú k dispozícii materiál o veľkosti bežnej pizze. Až 15% energie v USA je spotrebovaných budovami na chladenie priestorov. Úspešným zavedením materiálu do komerčného užívania by sa radikálne znížila nutnosť používania klimatizácie, čím sa ušetrí energia a zároveň nebude trpieť zdravie obyvateľov.
Prvým problémom na ktorý narazili je prenos tepla generovaného budovou do jej vonkajšieho plášťa, kde ho môže materiál odovzdať do okolia. Komerčná výroba ešte nejaký čas v pláne nie je, ale dobrou správou je, že nie je žiaden problém vyrobiť materiál o akejkoľvek požadovanej ploche. V pláne zatiaľ je pokrytie striech budov. Ďalším problémom môže byť aj odrážanie slnečného svetla do okolia. Ak by bol materiál použitý aj na bočné steny budov, správal by sa ako zrkadlo.
Zdroj: stanford.edu
Qubo456
raoulduke
passco
neprecitas
Mihail
passco
fero z BA
alaskanko
passco