EN

Teleskop NuSTAR odfotil Slnko vyžarujúce röntgenové žiarenie

Perfektná snímka plná farieb vznikla pomocou vesmírnych teleskopov NuSTAR a SDO.

Fotka ukazujúca röntgenové žiarenie vyžarujúce zo Slnka je vôbec prvou detailnou fotkou tohto druhu, aká bola doposiaľ zhotovená. Zelené a modré časti snímky ukazujú vysoko energetické röntgenové žiarenie a sú zachytené teleskopom NuSTAR. Červené spektrum je ultrafialové svetlo zachytené teleskopom SDO (Solar Dynamics Observatory). Vedci dúfajú, že pomocou NuSTAR teleskopu sa im podarí zistiť prečo je koróna (plazmová slnečná atmosféra) tak horúca (približne 5 miliónov °C) a povrch Slnka dosahuje len teplotu približne 6000 °C.

Tu nájdete snímku v plnej veľkosti.

Astronómovia sa domnievajú, že odpoveď na túto otázku by im mohli dať menšie slnečné erupcie. Niektorí sa domnievajú, že kombinácia menších erupcií s kolosálnymi erupciami môže mať za následok vysokú teplotu koróny (ohrev koróny). Teleskop NuSTAR je nastavený tak, aby bol citlivý aj na žiarenie pochádzajúce z malých erupcií. Myšlienka použiť teleskop na sledovanie Slnka sa vynorila pred siedmimi rokmi, dlho po tom ako boli návrh a konštruovanie už v plnom prúde. Teleskop bol navrhnutý na hĺbkové skúmanie masívnych čiernych dier.

 
NuSTAR

Nápad sa oplatil a teraz môžu astronómovia skúmať Slnko v ďalšej oblasti spektra.

Teleskop SDO (Observatórium solárnej dynamiky) umožňuje skúmať našu hviezdu takmer ako pod mikroskopom. Dokáže vyhotoviť snímky vo veľmi vysokom rozlíšení, čím otvára cestu novému spôsobu skúmania drobných zmien v solárnych magnetických poliach. Každý deň pošle na Zem približne 1,5 TB dát. Očakáva sa, že už budúci rok vypovie službu.

Prepnite si video do najvyššieho rozlíšenia vychutnajte si nádherné zábery našej hviezdy pomocou teleskopu SDO


Zdroj: huffingtonpost.com

Komentáre (1)
passco
Nie je to ako objavovat objabene? Ved knot sviecky ma tiez omnoho nizsiu teplotu nez aka je nad nim v plameni))
Pridať nový komentár
TOPlist