EN

Tesla a Panasonic postavia továreň na batérie

Spolupráca dvoch spoločností zabezpečí dostatok batérií pre elektroautomobily Tesla.

Továreň na batérie ponesie názov "Gigafactory" a bude pravdepodobne najväčšou továrňou na výrobu batérií pre vozidlá na elektrický pohon. Základná dohoda hovorí o investícii približne 200 miliónov eur zo strany Panasonic. Všetky oficiálne podrobnosti a taktiež aj finálna dohoda oboch spoločností bude oznámená už o dva dni. Tesla plánuje začať výstavbu továrne už v tomto fiškálnom roku.

Výroba batérií by mala začať v roku 2017. Výrobná plocha Gigafactory sa bude rozširovať podľa požiadaviek trhu. Súčasná predstava kapacity je schopnosť dodávať batérie pre pol milióna vozidiel ročne. Túto kapacitu by mala továreň dosiahnuť  do roku 2020. Celkové investície by sa mohli vyšplhať až do výšky 3,7 miliardy eur. Panasonic by mal investovať celkovo približne 750 miliónov eur.

Tesla rozšíri ponuku svojich modelov o Model X a ďalší sedan v hodnote $35 000. Výstavba továrne pre zabezpečenie dostatku batérií bola pre spoločnosť ďalším cieľom. V súčasnosti nie je známa lokalita výstavby pretože Tesla stále zvažuje 3 lokality v USA. Oficiálne vyjadrenia by mali prísť od oboch spoločností do pár dní. Tesla sa k správe zatiaľ nevyjadrila.

Zdroj: cnet.com

Pridať nový komentár
TOPlist