Nie, nejde o žiadny nový zázračný produkt švédskej IKEA, ale vynález z MIT.
Nadšenie z úvodu možno teraz trochu opadne nakoľko na samoskladacej stoličke sa nedá sedieť. Je totiž iba 15cm vysoká a zložená bola navyše vo vode. Celý princíp montáže vyzerá však na prvý pohľad celkom jednoducho.
Vedci hodili 6 dielov stoličky do nádoby s vodou, v ktorej boli 2 ventilátory umiestnené proti sebe. Tie vírili vodu vďaka čomu boli diely stoličky v neustálom pohybe. To by však na zloženie nestačilo a dielce preto mali na sebe magnet s rozličnou silou, ktorý sa dokázal spojiť iba so zodpovedajúcim kusom. Postupným miešaním v nádobe sa nakoniec diely pospájali a vznikla malá stolička. Hoci to na videu vyzerá ako niekoľkominútová záležitosť, nie je tomu tak. Celý proces trval 7 hodín. Ak vám celá stavba trochu pripomína teóriu o nekonečnom počte opíc, nie ste ďaleko od pravdy. O efektívnosti zostavenia však rozhodujú aj parametre ako veľkosť, hmotnosť či geometria dielov, sila turbulencií a množstvo vody.
Na stoličku si nikto samozrejme nesadne, no MIT niekde začať musí a bude pracovať na vylepšení procesu. Táto samomontážna technika by mohla nájsť uplatnenie v podvodných stavbách, ktoré by napríklad potrebovali opraviť určitú časť. Tím vedcov momentálne skúma efektívnosť procesu a snaží sa lepšie pochopiť to, prečo sa niektoré materiály a tvary lepšie spájajú ako iné. S použitím väčšieho akvária a ventilátorov by pravdepodobne bolo možné postaviť aj bežnú stoličku čo je ďalším plánom MIT. Neskôr by eventuálne chceli ukázať aj paralelnú stavbu stoviek stoličiek, ktoré by sa poskladali súčasne. To však bude vyžadovať ešte veľa času a stavbu obrovskej nádoby s vodou.
Zdroj: wired
SFX
Pjetro de
passco
etpozemstan
xxxyyy