Objem dát na Internete rýchlo rastie a v budúcnosti tak bude treba vyriešiť problém s ich prenosom. Extrémne rýchla optická linka s rýchlosťou 255Tb/s by určite stačila na niekoľko rokov.
Tie najrýchlejšie domáce linky majú rýchlosť 1Gbps a v priemyselnom nasadení sa môžeme stretnúť aj s rýchlosťou 100Gbps (typicky na chrbticových sieťach). Už to je poriadna rýchlosť čo však potom takých 255Tbps? To je 2550-krát viac ako 100Gbps! Film o veľkosti 1GB by ste takouto rýchlosťou stiahli za 31,25 mikrosekúnd a 1TB dát by ste presunuli iba za 32 milisekúnd. Samozrejme za predpokladu, že by existovali patrične rýchle disky, ktoré by takéto zapisovanie zvládali... 255Tbps je dokonca oveľa viac ako v súčasnosti prenesú všetky podmorské optické káble pod Atlantickým oceánom.
Túto úžasnú rýchlosť sa podarilo dosiahnuť vedcom z University of Central Florida v spolupráci s Eindhoven University of Technology. Na dosiahnutie využili viacvidové (multi-mode) optické vlákno spolu so softvérovými vylepšeniami. V jednom optickom kábli použili 7 oddelených kanálov ktorými sa naraz prenášali dáta. V spolupráci s priestorovým multiplexingom dosiahli rýchlosť 5,1Tbps na kanál. Multiplexovanie vlnových dĺžok (WDM - wavelength division multiplexing) umožnilo použiť 50 rozličných vlnových dĺžok čoho výsledok bola výsledná rýchlosť 255Tbps.
Výskumníkom sa rýchlosťou 255Tbps podarilo prenášať dáta na vzdialenosť jedného kilometra. Od komerčného nasadenia má technológia ešte veľmi ďaleko, ide však o ukážku toho ako veľmi sa dá ešte zvýšiť rýchlosť liniek. Pre implementovanie musia vedci vyriešiť ešte viacero problémov a taktiež by museli zrýchliť uzly na ceste (smerovače, prepínače...) aby sa nestali brzdiacimi prvkami na ceste.
Zdroj: techspot
elementar
DrStevko