Výskumníci z univerzity v Sheffield-e a Sussex-e sa pokúšajú replikovať mozgy včiel medonosných aby zvýšili inteligenciu robotov.
Projekt dotovaný 1 miliónom libier zahŕňa vytvorenie funkčného modelu včelieho mozgu, vďaka ktorému by robot dokázal pochopiť čo vidí a cíti. Následne sa bude modul implantovať do robotov a skúmať sa ich správanie v reálnych podmienkach.
Jeden z vedúcich výskumníkov doktor James Marchall povedal, že simulovanie mozgu je jedným z hlavných výziev umelej inteligencie. Doterajšie výskumy sa najviac zameriavali na mozgy ľudí, opíc a myší. Tento výskumny projekt sa zameria na jednoduchšie formy života ako sú napríklad včely, ktoré môžu urobiť prielom vo výskume umelej inteligencie a otvoriť tak cestu novej generácii robotov, ktorí by mohli byť posielaní na záchranné misie alebo zberať úrodu na poliach.
Včely medonosné majú zvláštnu schopnosť nájť cestu späť do svojho úľa aj keď sú od úľa veľmi vzdialené. Včelia zmyslová orientácia by mohla robotom dovoliť orientovať sa na veľkom území bez toho aby sa stratili.
Raz, keď budú zmapované včelie mozgy a vytvorené ich modely, množstvo výkonných grafických kariet bude použitých na simulovanie mozgu. Cieľom je sa dostať do štádia, kedy robot môže ísť až nad rámec svojich naprogramovaných cieľov a dokáže sa rozhodovať na základe toho čo vníma vo svojom prostredí.
AmOK
NoReturn
AmOK
passco
Sebi020
DanyellKraemer