Nová štúdia odhalila, že telefóny môžu mať negatívne psychologické a fyziologické účinky.
Štúdií účinkov mobilných zariadení na človeka tu už bola veľa. Výskumníci z university v Missouri zistili, že ľuďom, ktorí riešili jednoduché slovné úlohy zatiaľ čo im zvonil mobil, sa zvýšil krvný tlak a trpeli ďalšími nepríjemnosťami. Sledovaní účastníci neboli dopredu oboznámení s pravým zámerom štúdie.
Výskumníci ľuďom povedali, že cieľom experimentu je otestovať spoľahlivosť novej bezdrôtovej manžety na sledovanie krvého tlaku. Následne im boli zadané jednoduché slovné úlohy. Prvá sledovaná skupina začala riešiť úlohy, počas ktorých mali svoje telefóny pri sebe a mohli kedykoľvek odpovedať na prichádzajúci hovor.
Členovia druhej sledovanej skupiny mali telefóny neďaleko seba, avšak mali zakázané odpovedať na hovor z dôvodu, že telefónom rušia bluetooth prenos. Počas riešenia slovných úloh každému účastníkovi začal zvoniť telefón (samozrejme cielene). Výskumníci zistili, že v tom čase sa každému zdvihol krvný tlak a všetci účastníci pociťovali určitý stupeň nepohodlia, úzkosti a celkovej nervozity, len z toho že nemohli na hovor odpovedať.
Výkonnosť pri riešení slovných úloh u druhej skupiny tým výrazne poklesla. Štúdia bola vykonaná s iPhone smartfónmi, avšak značna samozrejme nemá žiaden vplyv na štúdiu. Smartfóny sú už považované za akúsi neoddeliteľnú súčasť nášho života a ak ich nemáme pri sebe, cítime sa takpovediac "ako bez ruky". Samozrejme to neplatí na každého a štúdia len poukázala na to, ako vie dnešná elektronika vplývať na človeka.
Zdroj: stlouis.cbslocal.com
MQ
lezgy
lao´c
Genyus