EN

Recenzia chladiča Arctic Cooling Copper Silent 2 TC rev. 2

Včerajším dňom sa začal známy veľtrh informačných technológií INVEX 2003 v Brne a priamo na tejto výstave budú k videniu novinky od spol. Arctic Cooling. Jedná sa o chladič Arctic Cooling Copper Silent 2 TC rev. 2, Silencer 64 a VGA Silencer. Arctic Cooling Copper Silent 2 TC rev. 2, ako aj VGA Silencer mi spol. BOSTAR zaslala už skôr a dnes sa pozrieme na novú revíziu veľmi vydareného chladiča Arctic Cooling Copper Silent 2 TC. Podľa špecifikácie a menšej zmeny v dizajne by mal byť výsledný hluk chladiča ešte nižší, ako 1 revízia....  

Balenie

Balenie je klasika od Arctic Coolingu - modrá krabica, na ktorej nájdete nielen špecifikáciu, ale aj návod na montáž - inštaláciu. V balení nájdeme bielu teplovodivú pastu, nálepku, manuál s upozornením na otáčky, samotný chladič Copper Silent 2 TC rev. 2. Na krabici je viditeľne napísané, že sa jedná o revíziu 2.

K manuálu s upozornením na otáčky len toľko, že upozorňuje užívateľov na otáčky vetráku, ktorý sa na začiatku v niektorých prípadoch netočí (kvôli nízkej teplote).  Tiež upozorňuje na položku v BIOSE, ktorá kontroluje nízke otáčky chladiča a v prípade zistenia sa systém vypína sám...túto položku treba vypnúť.

 

 

Špecifikácia

Chladič sa po stránke dizajnu oproti prvej revízii nezmenil - až na vetrák. Vetrák ma 4 ramená položené oveľa vyššie, ako jeho predchodca a tak sa nielen dosiahne nižší hluk, ale aj lepšie prúdenie vzduchu. Pasív, ako aj základňa je totožná s revíziou 1.

Chladič je odporúčaný pre CPU AMD Duron 2 GHz a Athlon XP 3400+. Maximálne použiteľný je na AMD Duron 2,1 GHz a Athlon XP 3500+. Heatsink má 26 rebier, ktoré sa smerom od základné do hora rozširujú a vytvárajú spomínaný tvar do V. Rozmery pasívu sú 84 x 76 x 41 mm (revízia 1 mala 84 x 76 x 40 mm), pričom si všimnite hlavne údaj 76mm, ktorý je síce dosť veľký, ale nie je to rozmer základne. Preto chladič sadne na každú základnú dosku na rozdiel od AC Slim PRO/TC, kde mala už základňa daný rozmer. Celkové rozmery chladiča sú 88 x 82 x 79 mm (revízia 1 mala 88 x 82 x 70).

Zospodu základne vystupuje 5 mm medená podložka, ktorá je spojená s hliníkovou základňou pasívu vrstvou cínu. Zmenilo sa opracovanie základne...neviem či k lepšiemu. Vidno stopy po fréze, ale upravovalo sa aj druhým smerom a takto sa zdá, že medená základňa je opracovaná jemnejšie (pozrite si detailný obrázok - pozor má trošku väčšiu veľkosť). Po vybalení je spodok CU podložky oblepený modrou fóliou aj s popisom, že je nutné pred aplikáciou chladiča túto fóliu strhnúť. Spona má z oboch strán 3-očkové úchytky.

Ventilátor je "vybavený" termoreguláciou. Jeho rozmery sú 80x80x26 mm, hodnota otáčok sa vzhľadom na hodnotu teploty pohybuje od 1400-2800 ot./min, pri prietoku vzduchu 14-36 CFM a následnom hluku 12-24 dB (revízia 1 mala 12-27 dB).

Váha chladiča je 395 g.

 

Inštalácia

Inštalácia prebehla bez problémov. Použil som skrutkovač. Spony od AC sú veľmi dobré nie príliš tvrdé a zas ani mäkké.

 

Hluk

Už revízia 1 daného modelu bola veľmi tichá, hlavne pri bežnej práci, keď sa systém nezaťažil na 100 percent. Nová revízia prináša menej hluku na vyšších otáčkach - hlavne v rozmedzí 1800-2300 otáčok. Chladič bol v daných otáčkach menej hlučný, ako revízia 1.

 

Dojmy

Bezproblémová inštalácia, dobré riešený dizajn pasívu chladiča (rovnako ako revízia 1), veľmi tichý vetrák s novým dizajnom - dobrá cena. 

 

 Test

Test prebiehal na zostave: AMD AthlonXP 1800+ (DLT3C séria) @ 2300+ (150x12,5=1875 MHz a 1,75V) • ECS K7S6A •256 MB PC2700 DDR • MSI GeForce2 MX 32MB • Maxtor 15 GB 7200 ot. • CD-Rom Teac 32x • Fortron 250W zdroj • Modifikovaná skrinka BLUE ALIEN - s 1 prídavných vetrákom v samotnej skrini.

Systém sa zaťažoval, ako obvykle CPU Stability testom - testom CPU warming - 10 minút. Výsledky som meral programom Speedfan. 

Výsledky sú pri teplote v kľude a po zaťažení.

Teplota pred zaťažením teda teplota v kľude bola v rozmedzí 48 - 49C. Na prvom obrázku máte výsledok z programu Speedfan v kľude + druhý obrázok je tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Program Speedfan obsahuje aj graf, ktorý zobrazuje, ako stúpa a klesá teplota, pričom na spodnej lište zobrazuje aj čas. Heatsink chladiča bol dosť horúci - vetrák mal hodnotu 1776 otáčok za min.

Výsledok po 10 minútovom zaťažení - teplota stúpla z 49 na 57 C pri 2009 ot./min. Všimnite si krivku stúpajúcej teploty ... 

Všetky chladiče - Kľud

Pre porovnanie som nahodil aj graf chladičov, ktoré boli testované na rovnakej zostave a rovnakej frekvencii. Je pravda, že Arctic Cooling Copper Silent 2 TC rev. 2 tu má 49 C, ale s tým rozdielom, že je aj na danej teplote uchladí CPU, ale čo je najdôležitejšie má najnižšiu úroveň hluku a "nechytá" sa v tomto smere ani TT Silent Boost.

Všetky chladič - Zaťaženie

Opäť po stránke výkonu dopadol Arctic Cooling Copper Silent 2 TC rev. 2 najhoršie - hodnota je 57 C. Opäť však s prehľadom vyhráva ako najtichší....čo viac dodať to je aj cieľom Arctic Coolingu. Pri zaťažení je revízia 2 dokonca tichšia, ako revízia 1 - je to spôsobené práve vyššie položenými ramenami vetráku.

 

Záver

Na začiatok ďakujem spol. BOSTAR za prednostné zaslanie chladiča na testy. Nová revízia chladiča prináša hlavne tichší chod na vyšších otáčkach vetráku  - je to spôsobené práve zmenou ramien vetráku, ktoré sú situované vyššie. Nie je to síce priepastný rozdiel, ale rozdiel je počuť. Tiež sa mi zdá (nepočul som) tzv. vrnenie ložisiek na ktoré sa sťažovali niektorí užívatelia, ale nechcem to tvrdiť na 100 percent.

Kúpiť revíziu 1, alebo 2 - myslím, že oba sú výbornými a hlavne tichými chladičmi, ktoré za takú cenu nájdu len ťažko konkurenciu. Osobne si myslím, že revízia 1 sa postupne dopredá a v ponuke už bude len revízia 2.

Na test chladiča grafickej karty VGA Silencer si počkáte trošku dlhšie...

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist