EN

Seriál: Ako sa dostať na web - Ako si vytvorím webstránku sám

V spolupráci s portálom www.domeny.sk vám prinášame seriál na tému ako si vytvoriť vlastnú web stránku. Ako na to a čo všetko to obnáša. Seriál je určený pre úplných začiatočníkov a povedie vás krok po kroku celým procesom tvorby web stránky od začiatku do konca. Dnes sa budeme venovať redakčným systémom.

Ako si vytvorím webstránku sám


Seriál - časť 2. Ako si vytvorím webstránku sám

Pred niekoľkými rokmi bola vlastná webstránka otázkou vyššej investície. Vývoj na webe však pokročil a začali sa vytvárať vhodné podmienky sprístupňujúce vlastnú webstránku širšiemu spektru internetových užívateľov. Trendom sa stala ponuka redakčných systémov – nástrojov na tvorbu a správu webstránky, v angličite nazývaných CMS – content management system. Redakčný systém je program, ktorý vám umožní vytvorenie vlastnej webstránky a jej publikovanie na internete. To všetko zvyčajne za omnoho nižšie náklady ako by ste zaplatili za výrobu internetovej stránky u webdizajnéra. Systém môžete začať používať po inštalácii na váš počítač, alebo si ho sprístupníte jednoducho cez webový prehliadač (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Opera). Na trhu sú k dispozícii neplatené aj platené redakčné systémy. Výber je v súčasnosti už dostatočne široký aj na Slovensku.

Čo vám redakčný systém ponúkne?

Redakčný systém ponúka užívateľsky zjednodušený nástroj na tvorbu a správu webstránky, ktorý je možné ovládať aj bez znalostí programovacích jazykov. Na prácu s redakčným systémom zvyčajne nepotrebujete viac zručností ako je práca s textovým editorom (Word), prehliadanie a umiestňovanie obrázkov a práca s internetovým prehliadačom. Tvorcovia nástrojov pre webstránky dbajú na to aby jeho ovládanie bolo intuitívne. K dispozícii je často on-line pomocník alebo manuál, ktorý vám napovie ako s nástrojom začať pracovať.



Ako si vyberiem najvhodnejší redakčný systém?

Výber redakčného systému a tým aj dodávateľa nástroja závisí predovšetkým od účelu webstránky. Je dobré zodpovedať si niekoľko kľúčových otázok. Vyberáme niektoré z nich:
  • Chcem statickú a jednoduchú webstránku, na ktorej uvediem len základné údaje ako informácie o sebe alebo o svojej fime, kontaktné údaje, krátky a výstižný popis svojich služieb? Obsah webstránky nebudem často meniť.
  • Chcem dynamickejšiu webstránku na ktorej budem časť obsahu meniť často? Plánujem na svojom webe interaktívne prvky ako napr. diskusné fórum alebo možnosť odoslania otázok, pripomienok pomocou formulára priamo zo stránky?
  • Plánujem v budúcnosti rozšírenie funkcií na svojej webstránke? Ponúka mi daný redakčný systém rozšírenie o prvky ako je napríklad e-shop?
  • Plánujem podnikať na viacerých trhoch a chcem aby moja webstránka mala viacero jazykových mutácií? (napr. slovenčina, angličtina, čeština)
  • Koľko ma služba bude stáť? Je v cene zahrnutá doména, hosting, e-maily?
Na základe odpovedí na vyššie uvedené otázky si vyberiete redakčný systém, ktorý podporuje práve tie funkcie (moduly, prvky), ktoré budete využívať. Podpora funkcií, ktoré redakčné systémy ponúkajú sa líši od produktu ku produktu a od poskytovateľa ku poskytovateľovi.

Ktoré funkcie nástroje na tvorbu stránok ponúkajú? Vyberáme niektoré z funkcií:

Výber šablóny - určí primárny grafický výzor webstránky a rozmiestnenie menu na stránke. Niektoré systémy podporujú implementáciu vlastných dizajnových štýlov – funkcia pre pokročilých. - obrázok, rôzne šablóny jedného systému -
  • Galéria obrázkov, fotoalbum, archív obrázkov
  • Štatistiky návštevnosti webstránky – prehľady o tom, odkiaľ návštevníci na stránku prišli, ako dlho sa zdržali, koľko podstránok si na stránke prezreli, či nakúpili, či sa na stránku vracajú
  • Štatistiky vyhľadávania na stránke – pomôže vám zistiť čo konkrétne návštevník na vašej stránke hľadal. V prípade, že sa častejšie objavia konkrétne dopyty, budete vedieť ktorým smerom rozšíriť svoje služby
  • Blog – pre tých ktorí radi píšu a radi sa podelia o svoje názory s inými
  • Kalendár - zúčastníte sa na podujatí? Dajte informáciu o tom do kalendára na stránke
  • Kontaktný formulár – priamo zo stránky vám návštevníci môžu poslať otázku, požiadavku
  • Diskusné fórum – na výmenu názorov medzi návštevníkmi stránky
  • Prepojenie s inými softvérovými systémami (napr. účtovný systém)
  • Podpora SEO – optimalizácia pre vyhľadávače je jeden z nástrojov internetového marketingu, ktorý zabezpečí ľahšie nájdenie webstránky cez vyhľadávače ako napr. Google
  • Automatické vkladanie súborov a tabuliek, nahrávanie súborov
  • Video – máte zaujímavé video z ciest? Publikujte ho na svojom webe
  • RSS kanál – publikujete pravidelne na webe nové články? RSS kanál umožní návštevníkom stránky dostávať aktuálne články e-mailom


Výhody redakčného sytému

Hlavnou výhodou používania redakčného systému pri správe webstránky je efektivita. Usporíte čas a peniaze. Svoju webstránku môžete upravovať a dopĺňat odkiaľkoľvek, z akéhokoľvek požítača, ktorý je pripojený na internet. Za aktualizáciu webu navyše nemusíte platiť.

Ako s redakčným systémom začať

Skúste si vybrať taký redakčný systém, ktorý ponúka demoverziu, testovaciu verziu zadarmo. Vyberajte skôr zo systémov, ktoré nie je potrebné inštalovať. Dobrú službu spraví ponuka manuálu k redakčnému systému. Zabezpečte si prihlasovacie údaje, prihláste sa a nasledujte jednotlivé kroky. Proces tvorby vlastnej webstránky zvyčajne začína výberom grafickej šablóny, nasleduje tvorba hlavného menu s podstránkami a vkladanie textov a obrázkov. Vhodne zvolený redakčný systém môže fungovať ako príjemná hračka a výsledkom bude vaša vlastnoručne vyrobená webstránka.

Po všeobecnom úvode, ktorý bol nutný, keďže tu nemôžme uviesť návody pre všetky existujúce redakčné systémy, pozrime sa prakticky na inštaláciu jedného vybraného redakčného systému. Na inštaláciu po ten bod pri ktorom môžete na weboch hostingových spoločností nájsť predinštalované redakčné systémy. To vám napovie, či chcete skúsiť inštalovať redakčný systém sami, alebo použijete predinštalované systémy.



Vybrali sme systém Nucleus. Je to jeden z mnohých redakčných systémov na trhu. Tento článok sa však nezaoberá ich porovnávaním, ktoré navyše záleží na potrebách používateľa. Prejdime preto k nasledujúcej kapitole, k popisu celej inštalácie krok za krokom.

Poznamenajme len, že kroky v inštaláciách redakčných systémov sú dosť podobne, čo znamená, že keď zvládnete inštaláciu jedného, s druhým vám to pôjde už omnoho ľahšie. Ergo, návod na jeden systém vás naučí inštalovať aj tie ostatné. A teraz už naozaj začíname s návodom.



Komentáre (4)
Pit167
Mam maly problem neviem robit z programom TC ide to aj bez toho? S toho proramu total magor.
crux2005
Samozrejme. Stačí hocijaký iný FTP klient.
František
Pokiaľ hľadáte jednouché ale solídne riešenie pre svoj web, potom si pozrite toto video. Uvidíte, ako vytvoriť web stránku ľahko a rýchlo: https://www.youtube.com/watch?v=zaLRoECC3i8
MiGe
Pre začiatočníkov by som určite neodporúčal skúšať inštalovať nejaké redakčné systémy, učiť sa niečo o bezpečnosti webu a podobne. Nakoniec väčšina to aj tak nikdy nebude potrebovať (ak si napríklad chce kvetinár vytvoriť prezentačnú stránku, na čo mu to je?) a dať si to vytvoriť firme, tak môže svoje dve mesačné tržby dať do webu. Ja tvorím svoje stránky cez http://nekoduj-webuj.com - super cena a zvláda to každý a pritom môže byť úplný začiatočník
Pridať nový komentár
TOPlist