Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo flash diskov a je len na budúcom majiteľovi, pre ktorý model sa rozhodne. Pri rozhodovaní ktorý kľúčik kúpiť, som ja vyberal hlavne podľa vzhľadu, nakoľko sú technické parametre v širokom výbere dnes už približne rovnaké. Konečná voľba preto padla na model Corsair Voyager s kapacitou 2GB.Recenzia je napísaná s dvojmesačným oneskorením od zakúpenia z dôvodu čo možno najväčšej objektivity pri komplexnom posudzovaní kladov i záporov. Aj keď je tento Flash disk v predaji už dlhšiu dobu , myslím že je vhodná doba na jeho obstaranie aj z dôvodu zlacnenia vplyvom príchodu novších modelov na trh. Kapacita 2GB je v súčasnosti postačujúca. Komu by sa zdalo málo, Corsair Voyager je i vo väčších kapacitách a na druhú stranu i v menších (512MB ,1GB ,2GB , 4GB, 8GB, 16GB)
Obsah balenia:
Samotne balenie sa ničím neodlišuje od flash diskov ostatných, je balený v prehľadnom plaste s jednoduchým ale výstižným obrázkovým popisom.
Obsah balenia:
USB disk
šnúrka na krk
inštalačné CD v malom 8cm vyhotovení
predlžovací USB kábel.
Manuál
Skúsenosti a dojmy:
Teleso disku je potiahnuté gumou príjemnou na dotyk, avšak spozoroval som náchylnosť na zachytávanie prachu a nečistôt na povrchu, ak sa nosí vo vrecku. Vypracovanie je na solídnej úrovni, farebné zladenie mu dodáva výzor agresívneho športovca.
Vo viacerých článkoch som sa dočítal že najslabším miestom je krytka konektora USB čo po dvojmesačnom používaní nemôžem potvrdiť. Krytka drží pevne ako v prvý deň. Oko na prichytenie šnúrky nepoužívam, ale po dôkladnej obhliadke a teste pružnosti predpokladám, že vydrží bez problémov.
Na internete je možné nájsť rôzne testy tohto kľúčika. Z mnohých spomeniem: absolvovanie pracieho cyklu v práčke, kúpanie v pive, prejdene osobným automobilom, hodenie pod trávnikovú kosačku... Keďže ja som tento disk nedostal zdarma, chuť na podobné testy u mňa absentuje. Potvrdiť môžem len niekoľkonásobný, opakujúci sa pád z výšky1,5 metra a odolnosť voči vode (mláka na ceste o hĺbke zhruba 5cm).
Inštalačné CD
Obsahuje ovládače pre Windows 98SE a Linux. Na disku sa nachádza aplikácia, pomocou ktorej je možné obsah USB disku zaheslovať, rozdeliť na partície i vytvoriť bootovací disk. S čítaním CD nebol žiaden problém až na notebook Acer so štrbinovou DVD mechanikou pri ktorom malý formát CD disku neumožňoval použitie a inštaláciu.
Testovanie:
Prebehlo na notebooku Intel VBI HEL80
CPU: Core2duo T7200 –2GHz
RAM: Kingston 2 x 1GB , 661MHz
HDD: Senegate momentus 100GB, 7200rpm.
OS: Windovs XP Profesional SP2
Systémové testy:
Pre lepšie porovnanie som sa snažil použiť podobné testovacie programy, aké už v rôznych recenziách či testoch na stránke použité boli.
HD tach:
Quick bench – 8mb zones
Long bench – 32mb zones
Sisoft sandra:
Vlastné testovanie:
Kopírovací program Total Commander 6.56, kopírovanie súborov.
Film 700MB HDD – USB 1:23
Film 700MB USB – HDD 0:39
Film 700MB USB – mazanie 0:1
ISO súbor 1,29GB HDD – USB 2:39
ISO súbor 1,29GB USB – HDD 1:10
ISO súbor 1,29GB USB – mazanie 0:1
Adresár fotky ( 481ks) súbor 500 MB HDD – USB 3:59
Adresár fotky (481 ks) súbor 500 MB USB – HDD 0:25
Adresár fotky ( 481ks) súbor 500 MB USB – mazanie 1:16
Hra AOE2 (1625suborov, 45adresarov) 651MB HDD – USB 12:11
Hra AOE2 (1625suborov, 45adresarov) 651MB USB – HDD 1:17
Hra AOE2 (1625suborov, 45adresarov) 651MB USB – mazanie 4:22
Namerané rýchlosti čítania a zápisu.
Na začiatok musím poukázať na problém, s ktorým som sa počas doterajšieho užívania stretol, i keď to pre niekoho nie je nič nové. Pri kopírovaní súborov na disk a čítaní z disku bol veľký problém s verziou programu Total Commander. Konkrétne vo verzii 5.55 bolo kopírovanie veľmi pomalé, naproti tomu pri verzii 6.56 bol nárast rýchlosti obrovský.
Záver
Po troch mesiacoch práce som s týmto „drobčekom“ nadmieru spokojný, Corsair Voyager môžem len odporučiť. Ak môžem poradiť, zoberte si radšej väčšiu kapacitu, lebo mne osobne už 2GB nepostačujú.
Panoramix
Tomax
tom482
BaM
Panoramix
BaM
srnka
srnka