EN

Asus Radeon R9 380 STRIX 2GB - obstojí proti nVidii GTX 960?

Po mesiaci sa opäť vraciame k testovaniu grafických kariet. Tentokrát k nám zavítala dvojica Radeonov, a to R9-380 a R9-390. V dnešnom teste si predstavíme grafickú kartu založenú na jadre Tonga v revízii F1. V ďalšom teste sa môžete tešiť na neľútostný boj Radeonu R9-390 voči dvom kartám GeForce GTX 980. Pôjde tak o posledné testy pred uvedením Pascalu, resp. Vega a Polaris na trh.


Úvod - predstavenie kariet

ASUS Radeon R9 380 STRIX

Karta je osadená čipom Tonga, pričom má aktívnych 1792 procesorov. Čip je v podstate vylepšený Tahiti (XTX) s užšou zbernicou a nižšími výrobnými nákladmi. Veľkou výhodou je ale pridanie asynchrónnych jednotiek, ktoré v Dx12 (snáď) v budúcnosti prinesú ešte pár % FPS. Nový čip okrem toho pridáva podporu AMD TrueAudio. Pôvodne sa predpokladalo, že AMD vydá aj plne odomknutú Tongu s 384-bit zbernicou, nestalo sa tak. Je možné, že väčšia Tonga by bola výkonovo veľmi blízko Radeon R9-390 a AMD sa preto vydalo radšej touto cestou. Karta je priamo postavená proti nVidii GeForce GTX 760, avšak neraz prekonáva aj GTX 770. Či sa karte podarí prekonať aj GTX 960 uvidíme v našom teste. Cena karty je príjemných ~197€. Tým pádom sa karta nachádza vo vodách, kde vládne konkurent zo zelenej stajne, uvidíme, či jej výkon dokáže obhájiť cenu.

Krátke zhrnutie špecifikácií karty v tabuľke.

Jadro

Tonga

Počet stream procesorov

1792

Výrobná technológia

28nm

VRAM

2

Typ pamäte

GDDR5

Šírka zbernice

256

Frekvencia jadra

990

Frekvencia pamäte

1375

Efektívna frekvencia:

5500

Pamäťová priepustnosť [GB/s]

176

ROPS

32

TMU

112

Pixel Fillrate [GPixel/s]

31,7

Texture Fillrate [GTexel/s]

110,9

DirectX

12_0

Typ chladiča

Custom

Veľkosť chladiča

Dvoj-slotový

 

 

Komentáre (7)
Flank3r
mně to bylo jasné, navíc těch testů je tolik, kde Radeon je jednoznačně výkonnější. A to tu ještě je hra Grid, která není AMDčkům příliš otevřená :)
maladaptiv
Tento test je asi graficky chybný. Všade sa píše o lepších výsledkoch AMD, a na grafoch sú výrazne najslabšie. Skontrolujte si popisky grafov. Mám pocit, že došlo k nejakej chybe.
Ján Kisty
OK, mate pravdu.. doslo k prehodeniu pri funkcii v Exceli... Karta je pomalsia len v GTA V! Vymenim. EDIT: Opravené.
Scarinko-
Tiez kukam o com to pise tento recenzent ked na vsetkych grafoch dostava AMD karta na budku
Ján Kisty
Ako som naznacil hore, je to opravene.
JohnnySVK
bud su zle tie grafy (ktore boli podla mna dost divne kedze pri roznych hrach boli ine grafy) alebo sa autor zmylil pri zhodnoteni grafov
Ján Kisty
Ako som naznacil hore, je to opravene.
Pridať nový komentár
TOPlist