V dnešnom krátkom článku demonštrujem fakt, že niektorí výrobcovia základných dosiek skutočne umožnili prostredníctvom BIOSov taktovanie Intel Skylake procesorov s uzamknutým násobičom cez BCLK. Toto sa Intelu rozhodne nemôže páčiť.
Má to svoje pre aj proti
Písal sa rok 2009 keď ste si mohli kúpiť Intel procesor architektúry Nehalem so zamknutým násobičom a poľahky ho pretaktovať zmenou frekvencie BCLK. Pretaktovaním tak bolo možné dobehnúť výkon odomknutých modelov a ušetriť nejaké financie. Žiaľ, bolo to naposledy, čo Intel umožňoval takéto pretaktovanie.
V roku 2011 vtrhla na scénu modelová rada Sandy Bridge a s ňou aj koniec pretaktovania procesorov s uzamknutým násobičom. Ak ste chceli doma zvýšiť výkon svojho procesora, museli ste zakúpiť „K“ model, ktorý mal odomknutý násobič. Takéto procesory s odomknutým násobičom sa však od svojich neodomknutých kolegov predávali o čosi drahšie. Navyše, Sandy Bridge architektúra so sebou nepriniesla „káčkové“ i3 modely a tie tak nebolo možné pretaktovať ani cez zmenu násobiča, ani cez BCLK. Tento trend sa i3 modelov týkal aj nasledovných generácii až po súčasnú Skylake.
Intel tak ponechával otvorené násobiče drahším procesorom a procesorom bez prívlastku „K“ tak zostalo len mizerné taktovanie maximálne so zmenou BCLK zo 100MHz na 105MHz a aj to len vo svetlých prípadoch. Výnimkou je snáď len „špeciálny“ Pentium G3258 Anniversary Edition procesor. Ten má však len 2 jadrá čo opäť môže byť dôvod, prečo si ho niektorí zákazníci nekúpia.
Intel pred uvedením Skylake procesorov vábil média aj zákazníkov tým, že by snáď mohol znovu povoliť taktovanie neodomknutých procesorov cez BCLK. Naznačovala to aj zmena v architektúre procesorov nakoľko Intel oddelil frekvenciu BCLK od frekvencie PCIe vďaka čomu by malo byť taktovanie cez BCLK lepšie a v menších krokoch. Frekvencia PCIe zbernice tak už nie je závislá od BCLK vďaka čomu je systém stabilnejší. Napriek sľubne vyzerajúcim prezentáciám však k činom nedošlo a taktovanie cez BCLK bolo doménou iba procesorov s odomknutým násobičom.
To sa však v prvej polovici decembra 2015 zmenilo.
Pre istú základnú dosku SuperMicro s čipsetom H170 sa totiž objavil BIOS, ktorý obchádzal PCU časť v Skylake procesore Intel Core i3-6100. Táto súčasť Intel Skylake procesorov má okrem iného na starosti správu napájania a sledovanie BCLK frekvencie. Ak hodnota BCLK stúpne nad určitú hranicu, PCU jednotka procesor vypne. Upravený BIOS pre spomínanú SuperMicro základnú dosku však spôsobil, že PCU časť bola vyradená z činnosti a pri zvýšení BCLK teda nedošlo k odpojeniu procesora. Procesor Intel Core i3-6100 sa tak podarilo pretaktovať zo základných 3,7GHz na 4255MHz (BCLK malo hodnotu 115MHz).
Vyradenie PCU časti prináša so sebou však aj tienisté stránky. Keďže má na starosti správu napájania, procesor nepodporuje C-stavy a nepodtaktuje sa, ak nie je zaťažený. Procesor bude jednoducho nepretržite pracovať na frekvencii, ktorú nastavíte nakoľko nefunguje ani Turbo Boost a frekvencia tak nebude dynamicky skákať. Absencia C-stavov má za následok vyššiu spotrebu nakoľko procesor nikdy nezníži svoj násobič na nižší a prejaví sa to aj na teplotách. Tu narážame na druhý vážny problém nakoľko odstavením PCU nie je možné odčítať tepoty a tie neustále ukazujú 100°C. Neviete tak určiť kedy má váš chladič dosť a hrozí prehrievanie.
Žiadny diagnostický nástroj vám nepomôže, procesor bude mať podľa všetkých programov stabilných 100°C.
Predposledný problém spočíva v tom, že nie je možné využiť integrované grafické jadro a na zapojenie monitora tak budete potrebovať samostatnú grafickú kartu do PCIe slotu. Limitované vyzerajú byť aj pamäte nakoľko upravené BIOSy neprinášajú tak flexibilné deličky pre operačné pamäte a navyše sa mi pamäte nepodarilo pretaktovať na frekvenciu, o ktorej viem, že ju stabilne zvládajú.
Väčšine z vás už asi došlo, čo sa s takým pretaktovaním dá docieliť. Zmenou BCLK je možné aj z lacnejších uzamknutých procesorov dosiahnuť výkon drahších odomknutých procesorov. Áno, tie síce prinášajú možnosť ďalšieho jednoduchého pretaktovania cez zmenu násobiča, no prečo nevyužiť možnosť dorovnať frekvenciu odomknutého kolegu? Ako som však spomínal, prináša to so sebou svoje obete.
Celé pretaktovanie je totiž experimentálne a BIOSy pre podporované základné dosky nenájdete na stránkach dosiek. Takéto taktovanie sa totiž určite nepáči Intelu a nemenovaný zdroj mi povedal, že je len otázkou času, kedy takéto správanie zatrhne. Lepšie by bolo, keby Intel vydal oficiálnu aktualizáciu, ktorá neodpojí PCU časť a bude tak možné sledovať teploty a využívať naplno všetky ostatné funkcie, no to sa zrejme nestane.
m2fizy
oc
m2fizy
Andreww
m2fizy
Vladys
m2fizy
turulu
MQ
m2fizy
MyschoVIP
m2fizy