Naše spoločné úsilie v hľadaní spôsobov liečby mnohých závažných chorôb posunulo Folding@Home tím pretaktovanie.sk už na 144. miesto v celosvetovom rebríčku.
Je to už celkom slušná doba, kedy sme si na týchto stránkach hovorili o pokrokoch nášho tímu pretaktovanie.sk v projekte Folding@Home. Naposledy to bolo ešte v lete minulého roka, kedy sme oslavovali vstup medzi dvestovku najvýkonnejších tímov sveta. Odvtedy ale prešlo veľa času, no všetci sme usilovne počítali skladanie proteínov ďalej. A ak sa dnes pozrieme na tabuľky, čaká nás milé prekvapenie - dostali sme sa na 144. miesto! To je na tak malý počet aktívnych členov veľmi dobrý výsledok!
Potešujúce je, že napriek takmer nulovému "povzbudzovaniu" cez novinky na hlavnej stránke je stále približne štyridsiatka aktívnych členov, ktorí zapájajú pravidelne svoje nevyťažené procesory a grafické karty do tohto neziskového projektu s dobrým úmyslom. Vyzývame však aj ostatných, neaktívnych či potenciálne nových členov - zapojte sa a využite svoj hardvér naplno skôr než morálne zostarne :-)
Máme samozrejme aj nejaké tie novinky od tvorcov Folding@Home. Už dávnejšie sa hovorí o celkom novom klientovi v7 (program cez ktorý sa robia výpočty na počítačoch užívateľov). Tento by mal byť napísaný celkom od základov nanovo a pod jednou strechou podporovať jednak široké spektrum grafických kariet, ale aj procesorov. Nastavovanie, spúšťanie a spravovanie sú jedny z najdôležitejších oblastí, ktoré sľubujú tvorcovia zjednodušiť. Otázka však je - kedy sa ho dočkáme? Podľa posledných indícií z oficiálneho diskusného fóra je vydanie klienta v7 naplánované niekedy na prvý kvartál roku 2011, teda v priebehu mesiacov január až marec. Práve v týchto chvíľach má prebiehať interné testovanie.
Možno práve v7 klient bude tým, ktorý zlepší situáciu s počítaním na AMD/ATi grafických kartách. Necháme sa prekvapiť.
Dovtedy si však budeme musieť vystačiť s klasickými klientmi, alebo ešte lepšie s veľmi podareným FAH GPU Tracker-om. Ten vám poskytne možnosť spustiť výpočty na jednom jadre CPU, na viacerých jadrách CPU (SMP) alebo až na ôsmich grafických kartách súčasne. Pritom máte stále aktuálny pohľad na priebeh výpočtov, môžete proces pohodlne riadiť a nastavovať. Návod ako na to nájdete na tomto odkaze.
Pre nováčikov - o aký dobrý úmysel ide?
Folding@Home je projekt Stanfordskej univerzity, ktorý skúma spôsob skladania proteínov. Pochopenie a zmapovanie tohto deja napomôže výskumu liečby dnes nevyliečiteľných a zákerných chorôb ako Alzheimer, choroba šialených kráv (BSE), CJD, ALS, Huntington, Parkinson a mnohých druhov rakovín.
Skúmanie správania sa proteínov si však vyžaduje obrovský výpočtový výkon počítačov, taký obrovský, že aj najväčšie superpočítače sveta sú jednoducho "pomalé". Ako však získať ešte vyšší výkon? Odpoveďou je distribuované počítanie - úlohy sa podelia na veľmi malé časti, ktoré sa analyzujú na samostatných počítačoch a výsledky sa odošlú do centrálnej databázy. Vďaka tomuto systému sa tak k hľadaniu liečby chorôb môže zapojiť ktokoľvek - stačí si stiahnuť obslužnú aplikáciu (tzv. klient) a nechať sťahovať a počítať čiastkové úlohy.
Aby sa takéto prispievanie jednotlivých užívateľov zatraktívnilo, zaviedol sa celosvetový rebríček, ktorý združuje jednotlivcov alebo tímy. Tie potom "súťažia" o najvyššie dosiahnuté miesto - postupuje sa vďaka vypočítaným úlohám.
Najviac výkonu sa získa výpočtami na grafických kartách (predovšetkým nVidia) a viacjadrových procesoroch (najlepšie výsledky majú Core i7). Dnes sú podporované tie grafiky, ktoré majú unifikovanú architektúru - teda majú v jadre tzv. shader-y, alebo stream procesory. U ATi sú to karty od HD2000 vyššie, u nVidie od GeForce 8000 vyššie.
matelkoxxl
Gudas
matelkoxxl
Gudas
matelkoxxl
Gudas
emPORiO
JoDo
jk2
valistar
jk2
ZdenoTO
Monsterr
bliss
ZdenoTO
jk2