Dlhoročná stopka čínskej vlády herným konzolám sa skončila.
Čínska vláda sa rozhodla zrušiť zákaz predaja herných konzol na území Číny, ktorý bol v platnosti už od roku 2000. Aj vďaka tomuto zákazu je dnes v Číne najväčšie percentuálne zastúpenie PC hráčov vôbec. Ak v Číne dnes existujú nejakí konzoloví hráči, o čom nikto nepochybuje, tak konzoly a hry pre ne museli zháňať po neoficiálnej linke na čiernom trhu. Tento model umožnil medzi rokmi 2002 až 2009 predať v Číne cca 1,2 milióna konzol. Celkovo ale bolo zastúpenie konzol na čínskom trhu veľmi malé - v roku 2013 činili tržby z ich predaja len okolo 0,1% z videoherného trhu.
Či sa teraz trend otočí a čínsky hráči začnú masívne migrovať na konzoly zostáva však otázne. Čínska vláda totižto tento zákaz zrušila v dosť špecifickej forme - všetky konzoly, ktoré sa predajú na čínskom trhu budú musieť byť vyrobené v takzvanej Šanghajskej zóne voľného obchodu. Takže ak bude chcieť Microsoft alebo Sony predať svoj Xbox One či PS4 v číne, budú nútený presunúť svoje fabriky a infraštruktúru práve sem. Tento krok sa ale od spomínaných firiem očakáva, keďže každá normálna firma chce predávať v krajine, ktorá má tretí najväčší videoherný trh na svete.
Microsoft dosiaľ na čínskom trhu predal asi 100 000 kusov Xbox One, avšak s problémami. Konzola si vyslúžila kritiku od zákazníkov a aj pozornosť čínskej vlády, práve kvôli firme, ktorej dal Microsoft na starosť online streamovacie služby pre Xbox. Opletačiek s čínskou vládou sa chce Microsoft vyhnúť, a to investíciou 240 miliónov dolárov do spoločného podniku s čínskou firmou BesTV, ktorá by potom prebrala starosť o tieto služby. Najväčší konkurent Xboxu - PlayStation 4 ešte len na uvedenie na čínsky trh čaká, firma SONY ešte oficiálne nič neohlásila. Nintendo zasa plánuje vydať pre čínsky trh špeciálnu verziu svojej konzoly.
Tomuto kroku čínskej vlády sa určite potešilo AMD, keďže práve ono dodáva grafiky do vyššie spomínaných konzol - Xbox One a PS4. Ak by sa v Číne konzoly uchytili, tak by to pre AMD mohlo znamenať prilepšenie - príjem zo zvýšeného predaja konzol by pocítili aj v AMD, ale náklady na reklamu by znášali Microsoft a SONY.
Či zrušenie zákazu konzol nejak významnejšie zamieša karty na čínskom a svetovom videohernom trhu ukáže až čas. Nikto totižto nevie, či sa zákaz predaja nevráti - nikde sa negarantuje trvalosť zrušenia tohto zákazu. Čínska vláda ho totižto opísala ako "dočasný", a čínsky regulačný úrad bude musieť zahraničné produkty schváliť.
Pridať nový komentár