EN

Elon Musk chce zohriať Mars atómovými bombami

 
Milionár a zakladateľ SpaceX či Tesla Motors navrhol rýchlu možnosť ako spraviť Mars obývateľným. Stačí na jeho póly zhodiť atómové bomby, ktoré by ho mali zahriať.

Nie je tajomstvom, že Elon Musk by chcel osídliť Mars. Prvých astronautov môže na orbitu Zeme poslať už do dvoch či troch rokov. Pre tento účel by rád využil kozmické lode Dragon svojej spoločnosti SpaceX, jej rakety  Falcon 9 však nezaznamenali iba úspechy. Doprava je jedna časť jeho plánu, čo však samotný Mars? Ten je s priemernou teplotou -60°C príliš chladný pre ľudí a Musk by aj to rád zmenil. Rýchlo, radikálne a nebezpečne. Pomocou termonukleárnych zbraní.
 
Tento návrh vyslovil v rozhovore so Stephenom Colbertom v relácii The Late Show. Podľa Muska existujú 2 cesty, ako zohriať červenú planétu. Pomalšia cesta vedie postupným pridávaním skleníkových plynov do atmosféry, zatiaľ čo rýchlu možnosť predstavuje zhodenie atómových bômb na póly Marsu. Moderátor nazval Muska po tomto nápade „superzloduchom“, podľa Muska to však dáva zmysel.
 

 
Výbuch termonukleárnych zbraní by uvoľnil veľké množstvo tepla, ktoré by spôsobilo roztopenie časti ľadovcov a uvoľnenie CO2 do atmosféry, čím by sa naštartoval skleníkový efekt, ktorý máme aj na Zemi. Uvoľnený CO2 by teoreticky mohol urobiť atmosféru Marsu hrubšou, zvýšená teplota by spôsobila ďalšie roztápanie ľadovcov a ďalší únik CO2 do atmosféry a takto by to pokračovalo ďalej, až kým by teplota nebola prijateľná pre ľudí.
 
Vzhľadom na to, že atmosféra Marsu je momentálne pomerne riedka by tiež nemal byť problém s radiáciou a tá by unikla do vesmíru. Ako dlho by však jej úplne vymiznutie trvalo a čo by to spôsobilo na Marse nie je presne známe. Muskov plán je tiež dosť odvážny, nakoľko preprava atómových zbraní na planétu s priemernou vzdialenosťou 225 miliónov kilometrov od Zeme nie je sranda. Uvidíme, či niektorá z krajín poskytne zásoby jadrového arzenálu Muskovi aby mohol uskutočniť svoj bizarný plán a zohriať Mars pre ľudí.
 
Zdroj: iflscience
 
Komentáre (11)
pitr
uz vyrobil raketu co sa vobec dostane na orbitu? :D
Pavol Bobik
Ano, dve, Falcon 1 a Falcon 9. Falcon 9 vyniesol naklad na orbitu uz 18 krat (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_and_Falcon_Heavy_launches).
Kalo
A koľko krát pri tom buchol? :D
Pavol Bobik
Falcon 9 jediny raz. Co je na 18 startov, a to prvych startov vynikajuca uspesnost. Staci si pozriet napriklad zaznam Ariane 5, ktora ma aktualne povest najspolahlivejsej rakety sucasnosti. Ariane 5 mala spociatku viac problemov ako Falcon 9 : https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_5 , teraz ma na svojom konte 66 letov v rade bez akychkolvek problemov. Navyse, trh Falconu 9 do buducna veri. Staci si pozriet zoznam zakaznikov, ktorych maji na Launch manifeste.
MQ
Zohrievat Mars je sice pekne, ale bez dlhodobeho efektu. Marsu totiz chyba nieco, co je pre zivot velmi dolezite. A to je dostatocne silne magneticke pole, ktore by dokazalo ochranit zivot na jeho povrchu, pred slnecnym a aj kozmickym ziarenim. Vdaka postupnej strate magnetickeho pola, bola voda, ktora sa na povrchu Marsu kedysi nachadzala, doslova odfuknuta slnecnym vetrom do vesmiru. Rovnako ako aj atmosfera a s nou aj teplo. Takze ak tam budu mat ludia prezit, tak len zahrabani pod povrchom, ako krtkovia. Ale tam je aspon nadej, ze narazia na miestny zdroj tepla (zvysky termalnych zdrojov) a nebudu musiet zohrievat celu planetu. . Ked Egon pride na to, ako realne nastartovat jadro Marsu tak, aby opat vytvaralo ochranne magneticke pole, potom nech sa ozve. Dovtedy nech sa radsej venuje tomu, comu sa rozumie.
Pjetro de
Este by mohol prist na to, ako simulovat pritomnost Mesiaca a ako nasimulovat pozemnsku gravitaciu na povrchu Marsu a nie iba polovicnu.
Hyden
Tak tak. Ak by sa mu nejakým zázrakom podarilo tie atómovky dostať na Mars, keby ich radšej použil na reštart jadra Marsu, na opätovné roztočenie jadra, aby začalo znova vytvárať magnetické pole. Bez neho je akákoľvek snaha o zohriatie Marsu, či vytvorenie prijateľnej atmosféry, márna. Ďalší problém je v tom, ako zabezpečiť, aby znova jadro Marsu nevychladlo tak rýchlo, ako v minulosti. Pán Elon Musk si to predstavuje ako Hurvínek válku. Ešte sa má veľa čo učiť. Hlavne nech sa naučí najprv riadne popremýšľať, skôr ako niečo trepne do sveta.
Pjetro de
"Restart jadra"? To neni operacny system. To ze jadro Marsu nerotuje ma asi svoje priciny. Ma/moze mat ine zlozenie ako zemske jadro (menej zeleza = menej mag. pola) ponivac v danom mieste protoplanetarneho disku protoSlnka bol bordel ineho zlozenia. No a okrem toho vychladlo a nie je/nemusi byt tekute. Snaha o "restart jadra" = snahe ist s motorom bez oleja. Hned sa to zadre.
warrax

Dalsia vec je, nizka gravitacia. Ludia zijuci na Marse budu mat podla mna slabe kosti, a z toho zdravotne problemy. Museli by sa tam narodit a mozno aj niekolko generacii a ich tela by sa museli tomu zmenit a prisposobit. A v kazdom pripade, taki ludia by uz nemohli ist naspat na zem, tu by trpeli.

Jan2324
Ako zaručí, že tá bomba nevybuchne už hned pri štarte ???
avendersor
https://youtu.be/WjNssEVlB6M audiovizuálna "pastva" alebo ak chcete "sen Elona Muska" ;)
Pridať nový komentár
TOPlist