EN

IBM zakladá konzorcium OpenPower, pridala sa aj nVidia

Proprietárnej architektúre PowerPC od IBM sa nedarí, preto sa firma rozhodla štandard uvoľniť.

IBM prišlo s architektúrou Power (Performance Optimization With Enhanced RISC, v preklade "výkonnostná optimalizácia za použitia pokročilého procesora typu RISC" ) v roku 1990 ako alternatíva k CISC pracovným staniciam a a serverom. O dva roky neskôr chcelo IBM preraziť aj na poli klasických počítačov, čo dalo za vznik architektúre PowerPC. Avšak Microsoft v spolupráci s Intelom vybudovali pomerne silný duopol, ktorým si pre seba odhryzli väčšiu časť trhu s počítačmi. Verní mu určitú dobu ostali len Commodore (bankrot 1994) a Apple so svojími Mac-mi. V počítačoch Apple však procesor IBM nenájdete už dobrých 7 rokov. Chvíľkový comeback zažili PowerPC procesory s príchodom konzol 7. generácie - Xbox 360 a PS3, v oboch tikal procesor postavený na architektúre PowerPC. No ôsma generácia konzol od oboch popredných výrobcov bude využívať x86-kompatibilné procesory od AMD. Do Nintenda Wii U sa síce PowerPC procesor dostal, no konzola nie je ktovieako populárna.

IBM PowerPC sa takmer vytratilo - mobilným zariadeniam kraľuje ARM, počítačom x86, vysokovýkonným clustrom zase GPGPU v spojení s x86, na trhu s dátovými centrami a servermi je tiež pomerne dusno. Do toho škrty v pracovnej sile o 3000 ľudí minulý mesiac, nútené dovolenky, počas ktorých dokonca vyššie postavení činitelia ani nedostávali zaplatené - aby sa zabránilo ďalším škrtom. Situácia v procesorovej divízii IBM nie je veľmi dobrá.

(procesor IBM Cell v konzole PlayStation 3, zdroj playstationlifestyle.net)

Aby architektúra PowerPC neostala na odpis, rozhodlo sa IBM sprístupniť špecifikáciu svojej architektúry ďalším firmám v podobe konzorcia OpenPower. Firmy v konzorciu, okrem plného prístupu k špecifikácii, sa budú podieľať aj na ďalšom vývoji, plus sa teda očakáva, že predstavia vlastné procesory na architektúre PowerPC. V rámci dohody tiež každý člen konzorcia musí zverejniť ostatným členom všetky zmeny a vylepšenia architektúry, ktoré vo svojom riešení použil.

V konzorciu je zatiaľ IBM, Google, nVidia, Mellanox a Tyan - pomerne atypická zmes spoločností - vyhľadávací gigant, odborník na GPGPU, výrobca základných dosiek pre servery (Tyan) a výrobca čipov pre sieťovú komunikáciu (Mellanox). Ako však z názvu konzorcia vyplýva, môže sa pridať akákoľvek spoločnosť. Produkty konzorcia by mali byť namierené primárne do serverov, dátových skladov, alebo napr. v podobe sieťových procesorov.

 

Zdroj: bit-tech.net

 

Pridať nový komentár
TOPlist