EN

Internetoví piráti zrejme prídu o prístup na niektoré weby

Dlhé roky sa firmy snažia bojovať proti internetovým pirátom. Je možné, že sa pohnú ľady.

Motion Picture Association of America (MPAA) and the Recording Industry Association of America (RIAA) obrátili svoju pozornosť na Internetovú korporáciu pre prideľovanie mien a čísel, tzv. ICANN.

Minulý mesiac MPAA poslala svoju žiadosť ICANN. V tejto žiadosti je ICANN žiadaná aby zakročila voči doménam, ktoré obsahujú nelegálny a nevhodný obsah spojený s autorskými priestupkami. V podstate rovnakú žiadosť poslala aj RIAA, pritom len pred týždňom. Washington Post uvádza, že ICANN registruje domény iba v takom prípade, ak sa weby zaviažu, že nebudú žiadnym spôsobom navádzať na pirátstvo. Faktom ale je, že ICANN nijako nezasahuje – nemá totiž právo rozhodnúť, ktoré weby majú stratiť „miesto“ v DNS.

V USA sa aktívne s problémom bojuje už dlhšie. Nakoľko sa ale stratégia RIAA dlhodobo neukazuje efektívna, v roku 2011 v Los Angeles vznikla firma Rightscorp. Jej cieľom je redukovať pirátstvo cez peer-to-peer siete. Firma kontaktuje dotknuté osoby stále častejšie. Prístup k údajom má priamo cez internerových providerov, zväčša ale menších. Rightscorp pokrýva približne 15% populácie v USA. Na druhej strane má aj silných klientov ako – BMG Rights Managment a Warner Bros. Entertainment. Firma už údajne uzavrela viac než 180 000 prípadov, pričom až 50% z vybranej sumy putuje majiteľom práv.

Rightscorp vychádza z IP adries, ktoré sa zobrazia v torrentových klientoch. Tie následne vyžiada od ISP a kontaktuje dotknuté osoby. Potom upozorní používateľov, že môžu byť stíhaní až do výšky 150 000 dolárov. Firma následne dá možnosť zaplatiť približne 20 dolárov za porušenie autorských práv. Zo zdroja, ale nie jasné, či za jednu pieseň alebo kumulovanú sumu.

Zdroj: Techspot

Komentáre (10)
MQ
"Rightscorp vychádza z IP adries, ktoré sa zobrazia v torrentových klientoch. Tie následne vyžiada od ISP a kontaktuje dotknuté osoby." . Vsetko len docasu. Je dobre vediet, ake zbrane pouziva protivnik. Ked vychadzaju z IP adries z torrentovych klientov, bude len otazkou casu, kym sa to zmeni a IP adresy v klientoch sa prestanu ukazovat, budu zasifrovane a podobne. Ved len nedavno tu bol clanok o Tribler-i, zatial prva lastovicka. . Bolo by dobre vediet, ake su ciastky vypalneho tychto strasiakov. Pretoze ak je to tych 20$ pausalne a z toho len 10$ poslu nahravacej spolocnosti a zvysok si ponechaju, tak to je nehanebne. Nie za tu vysku provizie, ale za to, ze nahravacie studio je s takou ciastkou spokojne. Ked je spokojne, preco konecne nezmenia strategiu a nepredavaju to za realnu trhovu cenu? Vsetci maju plne huby trhu, ale ked nastupi realita, tak studia si urcia cenu (nerealnu) a za kazdu cenu ju chcu inkasovat, bez ohladu na realnu silu trhu a jeho urcenie ceny. Ich metoda trojskeho kona (skusime to s neumerne vysokou cenou a uvidime) je uz otravna. . Je to dalsia krasna ukazka skostnatelosti celeho A/V priemyslu a jeho neochota zmenit sa. 10$ od vypalnickej firmy im staci, tak preco im rovnakych 10$ nestaci od ludi?
Neo1
Ja ti poviem aka ve vyska "vypalneho" v nemecku. Za jednu skladbu 1500euro ak je to zaplatne do 5 dni potom sa cena zvysuje na 5001 euro a sud!!!! Takze.... :)
MQ
A ako sa tym vyriesilo? Nemci tahaju dalej, akurat si davaju vacsi pozor a studia zas a znova prichadzaju o zisky. Studia sa brania zubami nechtami, ale rad je na nich. Maju zmenit strategiu predaja, distribucie, cenotvorby a nie strasit ludi likvidacnymi pokutami. Ale to skor stretnem na ulici ziveho dinosaura, ako by sa v tomto odvetvi nieco zmenilo k lepsiemu.
passco
Nechápem ako môžu chceť za niečo prachy čo by som si v reale nikdy nekúpil .. V prvom rade si to vyskúšam a ak sa mi to páči, tak podporím výrobcu.. Ale to je len zlomok. Fakt nechápem čo čakajú? Že niekto za odpad zaplatí prachy?
Qubo456
presne tak ,, pirátstvo je jediná vec kde si môžem virtuálny produkt poriadne vyskúšať a potom sa rozhodnem či podporím ale sa na to vyserem. Ak sa mi raz hra nepáči, tak ju logicky ani hrať nebudem. To nám zase strkajú pod nos aby sme si to kúpili bez toho aké to je, iba oblbovať že to bude super a neviem čo všetko možné a potom hovno z toho... Ja nechcem byť žiadny extrémista ale čo je veľa to je veľa...
m2fizy
No tak zo zakona je 14dni lehota na vratenie tovaru predajcovi bez udania dovodu. A vztahuje sa to aj na E-shopy ... a kedze sa hudba (filmy atd) budu predavat cez "e-shop" automaticky by tam mala byt moznost vratenia produktu do 14 dni. A teda tym vznikne "cas" na odskusanie a ak sa Vam to nepaci tak to jednoducho vratite a peniaze dostanete spat. Ale myslim, ... ze to neakou "cestickou" prestrikuju tak aby z toho nikto nic vracat nemohol (nemusel).
passco
No typujem ze pri zakupení filmi bude lehota 12 minút a pri mp3ke lehota 1,5 minuty na vrátenie :) Potom by sa im nepacilo ze to ludia pozeraju zadarmo a mame tu rovnaky začarovaný kruh.
misomisomiso
BTW vratit mozes ale obal nesmie byt poskodeny
kokonut
Preto mam VPN a som za vodou ;)
Mark11
to je sice fajn ale myslis si za je to 100% tne ??
Pridať nový komentár
TOPlist