Dlhé roky sa firmy snažia bojovať proti internetovým pirátom. Je možné, že sa pohnú ľady.
Motion Picture Association of America (MPAA) and the Recording Industry Association of America (RIAA) obrátili svoju pozornosť na Internetovú korporáciu pre prideľovanie mien a čísel, tzv. ICANN.
Minulý mesiac MPAA poslala svoju žiadosť ICANN. V tejto žiadosti je ICANN žiadaná aby zakročila voči doménam, ktoré obsahujú nelegálny a nevhodný obsah spojený s autorskými priestupkami. V podstate rovnakú žiadosť poslala aj RIAA, pritom len pred týždňom. Washington Post uvádza, že ICANN registruje domény iba v takom prípade, ak sa weby zaviažu, že nebudú žiadnym spôsobom navádzať na pirátstvo. Faktom ale je, že ICANN nijako nezasahuje – nemá totiž právo rozhodnúť, ktoré weby majú stratiť „miesto“ v DNS.
V USA sa aktívne s problémom bojuje už dlhšie. Nakoľko sa ale stratégia RIAA dlhodobo neukazuje efektívna, v roku 2011 v Los Angeles vznikla firma Rightscorp. Jej cieľom je redukovať pirátstvo cez peer-to-peer siete. Firma kontaktuje dotknuté osoby stále častejšie. Prístup k údajom má priamo cez internerových providerov, zväčša ale menších. Rightscorp pokrýva približne 15% populácie v USA. Na druhej strane má aj silných klientov ako – BMG Rights Managment a Warner Bros. Entertainment. Firma už údajne uzavrela viac než 180 000 prípadov, pričom až 50% z vybranej sumy putuje majiteľom práv.
Rightscorp vychádza z IP adries, ktoré sa zobrazia v torrentových klientoch. Tie následne vyžiada od ISP a kontaktuje dotknuté osoby. Potom upozorní používateľov, že môžu byť stíhaní až do výšky 150 000 dolárov. Firma následne dá možnosť zaplatiť približne 20 dolárov za porušenie autorských práv. Zo zdroja, ale nie jasné, či za jednu pieseň alebo kumulovanú sumu.
Zdroj: Techspot
MQ
Neo1
MQ
passco
Qubo456
m2fizy
passco
misomisomiso
kokonut
Mark11