Podľa Rusov pošleme vesmírny komplex zhorieť do atmosféry a padnúť do mora už o pár rokov.
Len nedávno sme sa lúčili s raketoplánmi Discovery, Endeavour a Atlantis, ktoré odchádzajú na zaslúžený večný odpočinok. Zdá sa, že podobný osud stihne už o pár rokov aj vesmírnu stanicu ISS. Tvrdí to Vitaly Davydov, zástupca šéfa vesmírnej agentúry Roskosmos. Podľa jeho slov by sa mala stanica pri takzvanom deorbit manévri nasmerovať na dráhu na ktorej zhorí v atmosfére a jej zvyšky padnú do mora už niekedy krátko po roku 2020.
Keď bola stanica vypustená na obežnú dráhu v roku 1998 (resp. jej prvé časti Zarja a Unity), očakávalo sa, že bude slúžiť 15 rokov. To by znamenalo jej koniec v roku 2013. Podľa dohody zúčastnených vesmírnych agentúr sa však jej život predĺžil na niečo vyše 20 rokov. Ruská orbitálna stanica MIR mala podobne dlhý životný cyklus - 15 rokov. V roku 2001 bola nasmerovaná na dráhu letu smerom k Zemi, pričom jej pozostatky skončili v Tichom oceáne.
Horiace časti vesmírnej stanice MIR v atmosfére, marec 2001
ISS nemôže ostať na obežnej dráhe navždy, nakoľko sa jedná o príliš veľký objekt, ktorý má veľkú hmotnosť a môže po sebe zanechať veľké množstvo "kozmického smetia".
Zatiaľ nie je známe, či sa chystá nástupca vesmírnej stanice ISS. Medzitým Čína pripravuje svoj vlastný projekt Tiangong (nebeský palác), ktorého prvá časť Tiangong-1 by sa mala na obežnú dráhu dostať už čoskoro - niekedy koncom tohto roka. Činsky komplex má vo finále pozostávať z trojice modulov o celkovej hmotnosti 60 ton (ISS 419 ton, MIR - 137 ton). Dokončenie je naplánované na rok 2020.
Číňania už chystajú svoju vlastnú stanicu
Otázka konca ISS už po roku 2020 je stále otvorená, keďže vybavenie osadené na stanici má plánovanú životnosť až do roku 2028. Ohlasy z prostredia agentúr NASA a ESA ukazujú, že tieto na rozdiel od Roskosmosu zvažujú dlhšie fungovanie ISS po roku 2020.
Eddward
emPORiO
bull30