Prípravy na LOH v Tokiu sú v plnom prúde a usporiadatelia prišli s unikátnym nápadom.
Organizačný výbor odhalil neobvyklý nápad, ktorý sa zrodil počas dlhých rokov plánovania nasledujúcich letných olympijských hier. Namiesto dolovania surových materiálov na vytvorenie zlatých, strieborných a bronzových medailí, ktoré budú udelené športovcom, sa výbor rozhodol získať tieto drahé kovy z použitej elektroniky.
Ako možno viete, zastaraná a nepotrebná elektronika ako mobilné telefóny, počítače, alebo dokonca kuchynské pomôcky obsahujú veľmi malé množstvo vzácnych kovov. Od apríla preto olympijský výbor pozýva obyvateľov aby odovzdali nepoužívané elektronické zariadenia na jednej z viac ako 2400 zberateľských staníc v obchodoch NTT Docomo (a ešte neurčenom počte verejných úradov Japonských centier životného prostredia a kanalizácie) po celom Japonsku.
Cieľom je zozbierať až 8 ton kovov- okolo 40 kg zlata, 4290 kg striebra a 2944 kg bronzu- a rafinovať ich na váhu okolo dvoch ton. Táto hmotnosť by mala byť podľa výboru dostatočná na výrobu 5000 medailí pre OH 2020.
Ak sa divíte, prečo potrebujú „len“ 40 kg zlata, je to kvôli faktu, že zlaté olympijské medaily sa nevyrábajú zo zlata už od roku 1912.
Celá táto myšlienka je o udržateľnosti a neplytvaní zdrojmi. Japonský gymnasta Kohei Uchimura, trojnásobný olympijský víťaz, vyslovil názor, že medaily na olympijských a paralympijských hrách 2020 v Tokiu budú vytvorené z myšlienok ľudí a z ich ocenenia pre neplytvanie odpadu.
Toto vyjadrenie je ale v zaujímavom protiklade s údajnou snahou krajiny vyvolať umelý meteoritný dážď počas otváracej ceremónie.
Zdroj: techspot
Karolkm
totosa